hirdetés
hirdetés

Dr. Lipták Judit cikkei

#1
2024-10-18 05:15:00

Valamennyi degeneratív kórkép esetén elsődleges lenne a megelőzés (felvilágosítás, testsúlykontroll, diétás tanácsadás, rendszeres fizikai aktivitás, mozgásprogram stb.), amiben le vagyunk maradva – nyilatkozta lapunknak dr. Szűcs Gabriella tanszékvezető egyetemi tanár, a Magyar Reumatológusok Egyesületének főtitkára.

#2
2024-07-26 05:15:00

A hazai gasztroenterológia leszakadóban van a nemzetközi szinttől. A felzárkózáshoz elengedhetetlen a szakma alulfinanszírozottságának megszüntetése, a benne dolgozók jobb megbecsülése – mondja lapunknak a többi közt dr. Gyökeres Tibor, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke, az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház, Gasztroenterológia osztályvezető főorvosa, a World Endoscopy Organisation, Standards of Practice Committee társelnöke.

#3
2024-06-28 05:15:00

Világszerte elérhető eljárás a botulinumtoxin-kezelés spaszticitásban. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE), Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar, Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, Neurológiai Klinika és annak Neurorehabilitációs Osztálya egy különleges egységet képez, és számos új terápiás és rehabilitációs eljárás is elérhető itt, többek között ez a terápia is. Erről nyilatkozott lapunknak dr. Klivényi Péter professzor, a tanszék vezetője.

#4
2024-06-07 05:10:00

A kardiológia továbbra is vonzó terület a végzős orvostanhallgatók körében, a debreceni klinika rezidensi helyeire minden évben négy-ötszörös a túljelentkezés. Nagyon sok tehetséges, ambiciózus fiatalt látok, akik néhány év alatt egy-egy területen jelentős gyakorlatra tesznek szert, önállóan képesek dolgozni – nyilatkozta lapunknak Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ (DEKK) Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikájának igazgatója, a Magyar Kardiológusok Társaságának előző elnöke.

#5
2024-05-17 05:15:00

Nálunk az elhízás kezelésének semmilyen formája, semmilyen súlyosság vagy anyagi helyzet mellett nem közfinanszírozott. 15-20 éve még egészségrendeléseket képzeltem, ahol szervezetten történnek a vizsgálatok, a kockázatfelmérés – nemcsak a kardiometabolikus, hanem a daganatoké, infekcióké és csontritkulásé is –, ahol edukátor, dietetikus, mozgásterápiás szakember és pszichológus is dolgozik. Ma már nem vagyok ilyen naiv – nyilatkozta lapunknak dr. Bajnok László, a Pécsi Tudományegyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinika, Endokrinológiai és Anyagcsere Tanszékének vezetője.

#6
2024-04-19 05:15:00

Amerikában már jóváhagyták az immunológiai támadáspontú szer alkalmazását. Reményeink szerint 1-1,5 éven belül Magyarországon is elérhetővé válik a készítmény. Eddig az 1-es típusú diabetest gyógyíthatatlan betegségnek tartottuk, szó sem volt arról, hogy ez valaha megváltozik, ezért az új kutatási eredmények mindenképpen óriási előrelépést jelentenek – nyilatkozta lapunknak dr. Kis János Tibor, az Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő Inzulinpumpa és Szenzor Központjának vezetője.

#7
2024-03-28 05:11:00

Szomorú, hogy párbeszéd,  szakmai konszenzuskeresés és forrásbevonás helyett hirtelen ötletek és kapkodás mentén történik a magyar egészségügy működőképességének fenntartása. – nyilatkozta lapunknak Rurik Imre, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vendégprofesszora.

#8
2024-02-08 09:06:00

A neurológiai ritka betegségek között az új terápiák elérhetővé válásával egyre nagyobb figyelem irányul a spinalis muscularis atrophiára (SMA). A témában jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező Anna Lusakowska, a Varsói Orvostudományi Egyetem Neurológiai Klinikája munkatársának egyik közelmúltban megjelent közleménye (Łusakowska, A., Wójcik, A., Frączek, A. et al. Long-term nusinersen treatment across a wide spectrum of spinal muscular atrophy severity: a real-world experience. Orphanet J Rare Dis 18, 230 (2023). https://doi.org/10.1186/s13023-023-02769-4) jelentős, a való életből származó hosszútávú kezelési adatokat mutat be. Kiemelkedő fontosságú ez a közlemény azért is, mert most először számolnak be különböző súlyosságú esetekről széles életkori spektrumot felölelve. Nagy öröm volt vele személyesen is találkozni és beszélgetni 2023 novemberében.

#9
2023-12-29 05:11:00

A nem gyógyszeres kezelések komolyan fejlődnek, támaszkodnak a kognitív tudományok eredményeire, tudományosan megalapozottá váltak. Komoly eredményeket hoznak a nem kifejezetten gyógyszeres terápiákkal kapcsolatos vizsgálatok – nyilatkozta lapunknak dr. Purebl György, a Pszichoterápiás Tanács Szövetség elnöke.

#10
2023-12-15 05:05:00

A betegnek elképzelése sincs a betegségéről, ezért betegtovábbképzéseket kellene szervezni (nem orvosi feladat!) azért, hogy ne a szomszédtól, a hamis prófétáktól, pláne ne a becsapásra szakosodott internetes oldalaktól ismerje meg a saját betegségét. Az önvérnyomásmérésnek, a vércukormérésnek, a diétásnapló vezetésének, a testmozgásnak szabályai vannak, a tennivalót igénylő betegségjeleket is meg kell tanulni. Az internetet, okoseszközöket egyre többen használják, ez pedig a gondozás nagy lehetősége, tessék kihasználni! – mondta lapunknak dr. Nagy Viktor, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológia Klinikájának osztályvezető főorvosa.

#11
2023-10-20 08:26:00

Mai onkológiai tudásunk szerint az onkológiai betegek 50-60%-a meggyógyítható, vagy legalábbis krónikussá tehető, a cukorbetegséghez vagy a magas vérnyomáshoz hasonlóan. Éppen ezért a döntéseink meghozatalánál arra is nagy hangsúlyt fektetünk, hogy hosszú távban gondolkozzunk, az életminőséget is maximálisan szem előtt tartva – nyilatkozta lapunknak dr. Furka Andrea, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikájának adjunktusa.

#12
2023-09-22 05:10:00

Már nem immunszuppresszióról beszélünk, hanem sokkal inkább immunmodulációról, ami arra utal, hogy egy finomabbra hangolt terápiás arzenál van a kezünkben – nyilatkozta lapunknak dr. Szamosi Szilvia, az MRE Északkelet-magyarországi Szekciójának elnöke.

#13
2023-07-28 05:05:00

A bőrgyógyászatban is komoly fejlesztések zajlanak minden területen. Az MI-t használják anyajegyvizsgálatra alkalmas eszközök szoftvereiben, a mikrobiom összetételének elemzésében – nyilatkozta lapunknak dr. Gaál Magdolna, a Magyar STI Társaság alelnöke.

#14
2023-07-14 05:14:00

Egy vezetőnek talán a legnehezebb feladata a változás keresztülvitele és elfogadtatása. Ez akkor is nehéz, ha a változás hosszú távon pozitív eredményeket fog hozni. Nap mint nap meg kell élni az ellenállást, úgy, hogy közben nem szabad feladni és érzelmileg involválódni. Ezt nekem még tanulni kell. A cél ugyan egy, a jobb és hatékonyabb betegellátás, csak a résztvevők ezt különböző aspektusból látják, és ez sok feszültséget generál – nyilatkozta lapunknak dr. Papp Mária, a Debreceni Egyetem Gasztroenterológiai Klinikájának tanszékvezetője.

#15
2023-04-14 05:10:00

A betegek online, e-vizit formájában való gondozása erős lendületnek indult. Eleinte ezt a Covid–19-pandémia kényszerítette ránk, de a módszer valóban időtakarékos és hatékony, még a Covid–járvány után is. Azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy soha nem lesz olyan értékű az e-vizit, mint a személyes – mondta lapunknak Kis János Tibor, az Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő Inzulinpumpa és Szenzor Központjának vezetője.

#16
2023-01-13 05:13:00

Hazánkban a progresszivitási szinteket többnyire követő elvek alapján az országos intézetben és a nagyobb regionális vagy megyei centrumokban szinte minden modern diagnosztikai és terápiás lehetőség rendelkezésre áll. A kisebb ellátóegységekből a centrumok felé történő betegáramlást a betegutak optimalizálása teszi lehetővé, melyet a Covid miatt kialakult online konzultációs felületek tovább javítanak – nyilatkozta lapunknak dr. Maráz Anikó, a Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikájának adjunktusa.

#17
2022-12-16 05:05:00

„Nagyon rossz állapotú betegeken is tudunk segíteni, de ehhez az szükséges, hogy mindenkinek megadjuk az esélyt a felépülésre. A csapatmunka kiemelten fontos, sok múlik az ápolókon, hiszen gondos ápolás nélkül nem érvényesül a terápia. A geriátriai team résztvevői a beteg, a család, az ellátó személyzet – geriáter, ápolók, gyógytornász, ergoterapeuta, dietetikus, szociális munkás is” – nyilatkozta lapunknak dr. Takács Katalin, a Dombóvári Szent Lukács Kórház krónikus belgyógyászati osztályának vezetője, aki a Pécsi Tudományegyetem Alapellátási Intézetének Palliatív Tanszékén tanársegéd, a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság tagja.

#18
2022-12-12 15:51:00

„Körülbelül évi 5 milliárd forint és 50 magasan képzett vegyész, vegyészmérnök, gyógyszerész dolgozik azon, hogy áttörést érjünk el a nehezen kezelhető daganatok kezelésében.”

#19
2022-11-18 05:15:00

A tüdőrák területén forradalmi újdonságok érkeztek és várhatók is. Alapvetően változott meg a gondolkodásunk. A betegek kezelése korábban sok kudarccal és szenvedéssel járt. Ma már az előrehaladott betegség is évekig kontrollálható, de néha gyógyítható is lehet, sokszor éveket adhatunk a betegnek jó életminőségben – nyilatkozta lapunknak dr. Pápai-Székely Zsolt, a Fejér Megyei Szent György Kórház tüdőosztályának vezetője, 2022 májusa óta a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

#20
2022-11-04 05:14:00

Tavaly augusztusban jelent meg az ajánlás a nehezen kezelhető rheumatoid arthritisről. Nagy az érdeklődés a cikk iránt, sokan olvassák és idézik, világszerte számos új kutatás alapját képezi már. A mi munkacsoportunk új kutatása is ezen a közleményen alapul, amelynek során mesterséges intelligenciára épülő algoritmussal segítjük a nehezen kezelhető betegek kiválasztását. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy nem kell minden pácienst egyenként átnézni, hanem a mesterséges intelligencia kiválasztja a valószínűleg problémás betegeket – mondta lapunknak dr. Nagy György, az MRE alelnöke, a Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Klinikai Immunológiai Tanszékének vezetője.

#21
2022-10-26 15:25:00

A Földön jelenleg körülbelül 1 milliárd ember dohányzik, ez a szám évek óta stabil. A világ népességének gyarapodását is figyelembe véve ennek alapján az adódik, hogy a dohányosok aránya az összlakosságban folyamatosan csökken. 2007 és 2019 között a dohányosok aránya globálisan 22,7%-ról 17,5%-ra csökkent, ami 23%-os esésnek felel meg (1). Mindez azonban még mindig évente 80 millió új diagnosztizált tüdőrákos esetet és 64 millió tüdőrák miatti halálesetet jelent. A dohányosok arányának csökkenése a Földön nem egyenletes. Míg a fejlett világban egyre kisebb a dohányosok aránya, a fejlődő országokban rohamos növekedésnek vagyunk tanúi.

#22
2022-08-26 05:01:00

A cardiovascularis mortalitás még 10 év után is kedvezőbbnek bizonyult az intervenciós csoportban, függetlenül a résztvevők nemétől, a fennálló diabetestől, az anamnézisben szereplő ischaemiás szívbetegségtől. A NYHA funkcionális osztályoktól függetlenül is kisebbnek találták a cardiovascularis halálozást az aktívan kezelt csoportban.

#23
2022-07-29 05:02:00

A gasztroenterológia és azon belül a hepatológia nemzetközi szinten a legkompetitívebb szakterületek közé tartozik, egyes országokban nehezebb bejutni a gasztroenterológiai szakképzésbe, mint egy idegsebész rezidensi állást elnyerni – nyilatkozta lapunknak dr. Papp Mária, a Debreceni Egyetem Gasztroenterológia Klinikájának tanszékvezetője.

#24
2022-07-15 05:05:00

A transzfuziológiában a sejtterápiás projektek jelentik a jövőt. A másik perspektivikus terület a regeneratív medicina, a szövetszabászat – nyilatkozta lapunknak dr. Tordai Attila, a Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság főtitkára, a 2019-ben megalakított budapesti orvosegyetemi Transzfuziológiai Tanszék alapító tanszékvezető egyetemi tanára.

#25
2022-05-20 09:30:00

„Ma már szinte természetes, hogy a páciensek nagy része szeretne szerepet vállalni a saját kezelésében.” Dr. Gyulai Rollanddal, a Pécsi Tudományegyetem Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinikájának tanszékvezető professzorával, a Magyar Dermatológiai Társulat hamarosan leköszönő elnökével beszélgettünk a szakmai szervezet új céljairól.

#26
2022-05-02 16:15:00

„Az elhízás komplex, krónikus, visszatérő, progresszív betegség. Emellett az elhízás, de már a túlsúlyos állapot is kockázatot jelent további metabolikus elváltozásokra, következményes betegségek, így például daganatos betegségek kialakulására” – nyilatkozta a medicalonline-hu-nak Dr. Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság ügyvezető elnöke, egészségügyi szakmenedzser, elhízástudományi szakértő.

#27
2022-04-19 11:22:00

Az elektronikus cigaretta napi gyakorisággal való használata a hagyományos dohányzás nagyobb arányban való abbahagyásával áll kapcsolatban azoknál, akik korábban nem tervezték azt, hogy valaha leszoknak a cigarettázásról.

#28
2022-03-25 05:14:00

Az elhízás az első helyen szerepel a metabolikus szindrómában mint kiindulási pont – mondta lapunknak dr. Simonyi Gábor, a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság főtitkára, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Anyagcsere Központjának vezetője.

#29
2022-02-11 05:08:00

A szívbetegek egy részénél rizikófaktorként megjelenik az elhízás és a diabetes. Őket le kell fogyasztani és egészséges étkezésre átállítani. Dr. Toldy-Schedel Emil, a Szent Ferenc Kórház főigazgatója nyilatkozott a Medical Tribune-nek.

#30
2022-01-14 05:07:00

A pszichiátereket kihívások elé állította és állítja a járvány. Nagyon nagy lett az igény a pszichiáterek munkájára, sok helyen várólisták alakultak ki, még a magánpraxisban is – nyilatkozta lapunknak dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézetének igazgatója.

#31
2021-12-30 05:11:00

„A koronavírus-pandémia felhívta a figyelmet arra, hogy szakmánknak nagyobb figyelmet kell fordítania a jövőben az infektológia területére. Az elkövetkező évtized a pulmonológiai infektológia előretörését eredményezi majd” – nyilatkozta lapunknak dr. Ostoros Gyula, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezető főorvosa.

#32
2021-12-23 05:15:00

Az Emmi által közreadott „Tartós ápolás-gondozásra vonatkozó stratégia 2030” című írásban olvasható, hogy indokolt a krónikus betegségek megelőzésére irányuló feladatok megosztásának felülvizsgálata az átfedések és hiányosságok azonosításának céljából. A krónikus ágyak számát 40%-kal növelni fogják. A betegségmegelőzés sikerét növelné a háziorvos, védőnő és az egészségfejlesztő irodák tevékenységének rendszerszintű összeegyeztetése – mondta lapunknak dr. Zékány Zita, a Békés Megyei Központi Kórház Krónikus Belgyógyászati Osztályának vezetője, a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság főtitkára.

#33
2021-12-16 10:47:00

A való életből származó kardiovaszkuláris mortalitási adatokat elemezve von le következtetéseket egy nemrégiben elvégzett dél-koreai vizsgálat az éghető cigaretta (CC) és a nem éghető nikotin- vagy dohánytermékekhez (NNTP) köthető szív- és érrendszeri kockázatokról.

#34
2021-11-04 13:18:00

A jelenleg rendelkezésre álló evidenciák összessége erőteljesen arra utal, hogy a hevített dohánytechnológiák használata ugyan nem rizikómentes, de a cigarettázásnál potenciálisan kevésbé káros alternatívát kínál azon felnőtt dohányosok számára, akik egyébként folytatnák a cigarettázást.

#35
2021-10-22 14:08:00

A módosított kockázatú dohánytermékekhez köthető egyéni és közegészségügyi kockázat objektív megítéléséhez nagyban hozzájárulhat a transzparens, tudományos evidenciákon nyugvó megközelítés. A módosított kockázatú dohánytermékekekkel kapcsolatosan megtehető állítások megfogalmazása az USA-ban az FDA jogkörébe tartozik.

#36
2021-10-15 05:15:00

A telemedicina a korábbinál mindenképpen nagyobb teret érdemelne, főleg a krónikusan gondozott betegek esetében lehet kiváltható vele a személyes jelenlét. Veszélyei is vannak azonban, mert az orvos nem látja a beteget, nem látja a mozgását, a kezét, az ízületeit, nem tudja megtapintani, így fontos megfigyelések elsikkadhatnak. Nem könnyű megtalálni az optimális egyensúlyt – mondta lapunknak prof. dr. Nagy György, a Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Klinikai Immunológiai Tanszékének vezetője.

#37
2021-10-08 07:27:00

Mivel gyermek ECMO kezelés jelenleg a GOKVI-ban és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben történik, hasznos lenne ezen két intézet összefogásával egy folyamatos készenlétet biztosítani tudó mobil ECMO team felállítása, nyilatkozta a Medicalonline-nak dr. Schnur János, a Heim Pál kórház Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályának a vezetője.

#38
2021-08-12 12:55:00

Svédország a legjobb példa az ártalomcsökkentés előnyeire, ahol a hagyományos dohányzás már lassan kimegy a divatból, és vele a dohányzással összefüggő betegségek is – nyilatkozta a MedicalOnline-nak dr. Karl Fagerström.

#39
2021-08-10 05:12:00

A bőrgyógyászatban is hatalmas áttörést jelentett az utóbbi évtizedben a genetikai, immunológiai és mikrobiológiai vizsgáló módszerek és terápiák robbanásszerű fejlődése. Az STI-rendelésen a mikrobiológiai, molekuláris biológiai diagnosztikai módszerek korszerűsítése, a mikrobiom még jobb megismerése jelenti a legnagyobb segítséget – nyilatkozta lapunknak dr. Gaál Magdolna, a Magyar Dermatológiai Társulat vezetőségi tagja.

#40
2021-07-23 05:13:00

Ma már jelentős kardiovaszkuláris és renális kockázatot csökkentő modern antidiabetikumokkal rendelkezünk, melyek a cukorbetegség eredményes kezelését segítik – mondta lapunknak dr. Hidvégi Tibor főorvos.

  #41
2021-07-19 12:09:00

A hagyományos cigarettafüsthöz képest egy nagyságrenddel kevesebb féle vegyületet tartalmaz a hevített dohánytermék aeroszolja. Mindössze néhány olyan vegyület mutatható ki a hevített dohánytermék aeroszoljából, ami nincs jelen a 3R4F cigaretta füstjében, ezek a vegyi anyagok nagy valószínűséggel a hozzáadott aromáknak tulajdoníthatók.

#42
2021-06-18 05:13:00

Nálunk a bő egy esztendő alatt senki sem kapott Covid-19-fertőzést az endoszkópos vizsgálatok következtében − hiszen a beöltözés szabályait nagyon konzekvensen igyekeztünk betartani, magam különösen fontosnak tartottam és tartom az egyébként a legveszélyesebb vizsgálatok közé sorolható tápcsatornai endoszkópia során az arcvédő pajzs mindenkori használatát” – nyilatkozta lapunknak dr. Altorjay István tanszékvezető egyetemi tanár, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság vezetőségi tagja.

#43
2021-04-21 05:05:00

Az ST-elevációs infarktus miatt kórházba kerültek száma a nemzetközi adatok szerint 30−40%-kal csökkent. Ennek oka elsősorban a fertőzéstől való félelem, s nem az események számának valós csökkenése. Ha a panaszok olyan súlyosak voltak, hogy mégis orvoshoz fordultak a betegek, akkor az ún. iszkémiás idő francia felmérés szerint a háromszorosára nőtt, és ezzel természetesen a terápiás beavatkozás sikerességének a valószínűsége is arányosan csökkent – mondta lapunknak dr. Tóth Kálmán professzor, a Pécsi Tudományegyetem klinikaigazgató egyetemi tanára.

#44
2021-04-01 05:17:00

A mostani kényszerű korlátozások a gyakorlatban is bebizonyították, hogy az online eszközök hétköznapi és terápiás alkalmazása lehetővé teszi a kapcsolatok fenntartását és az emocionális támogatást. Ez nem pótolja a személyes találkozások érzelmi hangulatát, de óriási előrelépést jelent a magányos gyötrődéshez és az izolációhoz képest. Hiszen így megoszthatjuk félelmeinket és érezhetjük, hogy nem vagyunk egyedül a bajban” – nyilatkozta lapunknak dr. Osváth Péter, a PTE Klinikai Központ Pszichiátria és Pszichoterápiás Klinika igazgatóhelyettese.

#45
2021-03-29 09:50:00

A MedicalOnline dohányzással kapcsolatos kérdéseire ez alkalommal David Khayat MD, PhD, FASCO válaszolt, aki a Department of Medical Oncology at Pitié-Salpêtrière Hospital vezetője; onkológus professzor a Université Pierre et Marie Curie-n; a The University of Texas MD Anderson Cancer Center társprofesszora;a Director General of the World Health Organization tanácsadója; a Journal of Clinical Oncology szerkesztője; számos nemzetközi tudományos bizottság tagja.

#46
2021-03-09 05:12:00

Olyan időszakban kezdtem pályafutásomat, amikor a neurológia rohamtempójú átalakulása zajlik. Gondoljunk csak arra, hogy 10 évvel ezelőtt hol tartott a stroke-ellátás vagy a sclerosis multiplex kezelése – nyilatkozta lapunknak dr. Klivényi Péter, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Neurológiai Klinikájának tanszékvezető egyetemi tanára.

  #47
2021-03-03 10:11:00

Olvashattuk az emlőrákos beteg történetét a beteg szempontjából. Most kezelőorvosát, dr. Bodoky György professzor urat kérdezem, hogyan látta ő ugyanezt az esetet az onkológus orvos szemszögéből.

#48
2021-01-29 05:15:00

Az idős betegek ellátásának megszervezése még sok kihívást jelent. Kétségtelenül kevés a geriáter szakorvos. Ameddig nincsenek geriátriai osztályok, ahol a szakmai előrejutás, szakmai karrier biztosítva látszik, nem várható el a fiataloktól, hogy ezt a szakterületet válasszák,  mondta lapunknak dr. Zékány Zita, a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság főtitkára.

  #49
2021-01-20 08:46:00

A krónikus mieloid leukémia terápiájában alkalmazott tirozin-kináz-inhibitorok (imatinib, nilotinib, dasatinib) a progressziómentes és a teljes túlélés szempontjából nem különböznek egymástól szignifikánsan. A hatóanyagok közti választás során tekintettel kell lenni a mellékhatásprofiljukra is.

#50
2020-12-28 05:02:00

Alapvetően fontos, hogy mind a krónikus, mind pedig az akutan jelentkező pulmonológiai betegek a járvány idején is megfelelő ellátásban részesüljenek. Ez nem csupán rajtunk, orvosokon, egészségügyi személyzeten múlik. Szerepet játszik a betegek félelme a Covid-fertőzéstől” – mondta lapunknak dr. Ostoros Gyula, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

#51
2020-12-21 12:13:00

A dohányzás mindenkit érintő, globális probléma, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy nemzetközi felmérések szerint a világon több mint 1 milliárdan, hazánkban pedig több mint 2 millióan dohányoznak. Mindannyiunk számára a legideálisabb az lenne, ha minden ember távol maradna a dohányzástól és el sem kezdené, vagy ha valaki már dohányzik, minél előbb leszokna. Azonban elég magas azoknak az aránya, akik az ismert kockázati tényezők tudatában sem hagynak fel ezzel a káros szokással. Ebből a tényből kiindulva és a fenti számok ismerete mellett nem csoda, hogy a tudomány és a technológia összefogott, hogy közös erővel megtalálják a megoldást a dohányzással kapcsolatos ártalmak csökkentésére. Persze a tudomány is egyet ért azzal, hogy a legjobb döntés a dohányzástól való teljes tartózkodás, a leszokni vágyókat pedig minden esetben támogatni kell törekvésükben, de azoknak, akik valamilyen okból mégsem szoknak le, érdemes tájékozni a cigarettánál alacsonyabb káros anyag kitettséggel járó, füstmentes alternatívákról. A Medical Online dr. Ignatios Ikonomidis professzorral* beszélgetett a témában.

  #52
2020-09-29 05:17:00

A lehetőségek gazdag tárháza áll rendelkezésünkre, számos  régi és új készítmény, de egy jelentős betegcsoportban mégsem sikerül elérni az EULAR által is megfogalmazott terápiás célt. Sokféleképpen közelíthető a kérdés, amitől függően a rheumatoid arthritises (RA) betegek 20-50%-a is a nehezen kezelhető csoportba sorolható – mondta a MedicalOnline-nak dr. Nagy György egyetemi tanár, osztályvezető főorvos, a Medical Tribune augusztusi számának vendégszerkesztője.

#53
2020-09-07 05:05:00

Papp Zoltán professzort, a szülészeti genetika úttörőjét nem kell bemutatni a hazai orvostársadalomnak. A Medical Tribune-nek adott exkluzív interjújában betekinthetünk a kezdetekbe, a magyar tudomány történetének fontos fejezetébe.

#54
2020-08-14 05:13:00

A bőrgyógyászatban tetszett, hogy vizuális élmények, tapasztalat alapján sokszor gyorsan felállítható a diagnózis. Apróbb jelek alapján komolyabb betegségek is felismerhetőek, időben kezelhetőek, és vonzó volt számomra, hogy a terápiás válasz gyorsan, egyszerűen megítélhető, mondta lapunknak dr. Remenyik Éva, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika, Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Tanszék egyetemi tanára, igazgatója.

#55
2020-08-07 05:17:00

Érdemes lenne az 50 évesnél idősebbeknek évente felkeresni a szemészt, aki a makuladegeneráció, a glaucoma, a szemfenéki elváltozások szűrésével, az eltérések időbeli felfedezésével segítheti a későbbi súlyos elváltozások megelőzését – mondta lapunknak dr. Nagy Zoltán Zsolt professzor, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója.

#56
2020-07-24 11:14:00

Prof. dr. Pécsvárady Zsolttal, a Pest megyei Flór Ferenc Kórház osztályvezető főorvosával beszélgettünk a dohányzás vaszkuláris hatásairól.

#57
2020-07-21 05:11:00

„Át kellett alakítani a korábbi működési rendünket, hiszen az endoszkópiák során a légúti váladékból a vizsgáló légterébe kijutó és a felületekre kerülő vírus mind a vizsgálatban közreműködő személyzetet, mind a betegtársakat nagy fertőzésveszélynek teszi ki. Emiatt a személyi védőeszközök használatában eddig nem látott új szabályokat kellett bevezetni, és a vizsgálók fertőtlenítését is a korábbiakhoz képest jóval szigorúbban kellett szabályozni” – mondta lapunknak dr. Vincze Áron, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság leendő elnöke.

#58
2020-07-17 05:15:00

Jelenleg a júliusban végző praxisközösségek tagjai nem tudják még, hogy lehet-e majd folytatni az egy éve megkezdett munkát, emeli ki a lapunknak adott interjúban dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem ÁOK Családorvosi Tanszékének tanszékvezető-helyettese, a Medical Tribune idei júniusi lapszámának vendégszerkesztője.

#59
2020-07-14 05:05:00

Nagyon sokat finomodtak a terápiás irányelvek, és bővül az alkalmazott innovatív gyógyszerek száma is. Szinte valamennyi betegségben ma már terápiás célokat fogalmazunk meg, amit igyekszünk elérni. Sajnos minden erőfeszítésünk ellenére sem érünk el 100% sikerrátát – mondta lapunknak dr. Tarr Tünde, a Debreceni Egyetem ÁOK- Belgyógyászati Intézet, Klinikai Immunológiai Tanszék docense, a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság főtitkára.

#60
2020-06-05 13:31:00

„Egy dohányos embert nem lehet két mondattal leszoktatni a nikotinfüggőségéről. A legfontosabb a megelőzés lenne különböző egészségnevelő programokkal már gyermekkorban” – mondta dr. Szondy Klára pulmonológus főorvos.

#61
2020-05-05 09:16:00

„Sajnos a függőségről fenyegetéssel nem lehet leszoktatni a beteget. Az ideális az lenne, ha senki nem kezdene el dohányozni” – mondta lapunknak dr. Toldy-Schedel Emil kardiológus, a Szent Ferenc Kórház főigazgatója.

#62
2020-04-27 09:14:00

Petke Zsolt főorvossal, a Nyírő Gyula OPAI addiktológus főorvosával beszélgettünk, aki függőkkel foglalkozik már 20 éve.

  #63
2020-04-03 09:29:00

„Szembe kell a szakembereknek és a betegeknek is nézniük azzal, hogy ez függőség, ami valójában egy betegség. A páciensünkkel is meg kell ezt értetni. Mindenkinek más lesz az az érv, ami meggyőzi őt arról, hogy addikcióban szenved. A panaszmentes, fiatal, jó állapotú ember ezt nehezen fogadja el, hiszen nincsen panasza” – világít rá lapunknak dr. Kovács Gábor, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója arra a megközelítésre, ami szükséges ahhoz, hogy a páciens sikeresen le tudjon szokni a dohányzásról.

#64
2020-03-03 05:12:00

Az emberi agy működésének egyre mélyebb megismerésével nyilvánvalóvá vált, hogy még a legegyszerűbb, elemi kórjelenségek mögött is bonyolult hálózatok működésének, összehangoltságának zavarai állnak. Ha komplex példaként a depressziót vesszük, pompásan illusztrálja ezt az állítást: az a fajta sokféleség, ami az ebbe a csoportba tartozó állapotokat jellemzi, szinte biztosan kizárja, hogy egy Szent Grál felfedezésével adjunk csattanós választ a terápiás kihívásokra – mondta lapunknak dr. Szekeres György, a Magyar Pszichiátriai Társaság leendő elnöke.

#65
2020-02-14 05:15:00

A krónikus időskori betegségek sok évig fennállnak, ezeket visszafordítani nehéz, fontosabb lenne a prevenció – mondta lapunknak Hidasi Zoltán, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának docense.

#66
2019-12-18 05:15:00

Tüdőrákban is teret hódít a személyre szabott medicina. A betegségkép, melyet korábban homogénként voltunk kénytelenek felfogni, rendkívül variabilis – mondta lapunknak dr. Ostoros Gyula, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

#67
2019-12-05 07:15:00

Dr. Kiss Gabriellát, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Központi Aneszteziológiai és Intenzív Osztályának osztályvezető főorvosát kérdeztük az intézetben már egy éve alkalmazott extrakorporális membránoxigenátorral (ECMO) kapcsolatos tapasztalatokról.

#68
2019-11-08 05:15:00

Az immunterápia napjaink legígéretesebb lehetősége, sok daganattípusban mutatkoznak hatásosnak monoterápia formájában vagy kemoterápiával kombinálva – mondta lapunknak dr. Pápai Zsuzsanna, a Honvédkórház Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa.

#69
2019-09-06 05:15:00

Az elmúlt évtizedben egyértelműen látszik, hogy a minimál invazivitás a fül-orr-gégészetben is egyre inkább gyökeret ereszt – mondta lapunknak dr. Gerlinger Imre egyetemi tanár, a Pécsi Tudományi Egyetem Általános Orvostudományi Kar, Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója.

  #70
2019-08-29 14:06:00

Gondot jelent, hogy a gyógyszerek bevezetésekor általában csak a felnőttekre gondolnak. A klinikai vizsgálatok fázisában kaptunk szirupot, de a vizsgálat végeztével már csak a hazai forgalomban lévő darabolt tablettát vagy felbontott kapszulát tudjuk adni a betegeknek, viszont így megváltozhat hatóanyag felszívódása és ezzel sajnos a hatékonyság is. Fontos lenne a gyereknek alkalmas kiszerelés elérhetővé tétele a jobb terápiás eredmények érdekében – mondta lapunknak dr. Altmann Anna, a Budai Gyermekkórház Gyermekneurológiai és Epilepszia Szakrendelésének vezetője.

#71
2019-08-29 05:14:00

A háziorvos szakmailag egyedül, ellenőrzés nélkül dolgozik, a módszertani támogatást nyújtó országos intézetet megszüntették. Az ismét visszahozni tervezett kollegiális vezetői rendszer erre nem alkalmas – mondta lapunknak dr. Rurik Imre, a Családorvos Kutatók Országos Szervezete elnöke.

#72
2019-08-02 05:12:00

Az infarktusellátás körülményei európiai szintűek, az ellátáshoz való hozzáférés azonban rosszabb – mondta lapunknak dr. Becker Dávid, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára.

#73
2019-07-26 05:16:00

A szülészeti ellátást jogosan éri kritika nap mint nap a túlzott medikalizáció és a császármetszések túlzott gyakorisága miatt. A bababarát, anyabarát és családbarát szülészeti ellátás megvalósításában sokkal nagyobb teret kellene adnunk a szülésznőknek – mondta lapunknak dr. Póka Róbert, a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának professzora.

#74
2019-05-10 05:15:00

A bőrgyógyászat számos területet felölelő, dinamikusan fejlődő szakma. A helyi kezelésben használatos krémeken és kenőcsökön túl számos újonnan fejlesztett szisztémás gyógyszer és eszköz segít bennünket a mindennapokban a diagnosztika és a kezelés területén. A leíró bőrgyógyászat helyét átvette a funkcionális dermatológia. Egyre több betegségnek ismerjük részletesen a patogenezisét, melynek köszönhetően új támadáspontokat célzó kezelési stratégiák jelennek meg. Az esztétikai bőrgyógyászat területén nap mint nap új eszközök, anyagok és eljárások látnak napvilágot − mondta lapunknak Baltás Eszter, a Szegedi Tudományegyetem docense, a Magyar Dermatológiai Társulat főtitkára.

#75
2019-04-25 05:54:00

Hatalmas mennyiségű adat áll rendelkezésünkre. Ezeket hatékonyan feldolgozva sokat léphetünk előre a gyógyszerfeljesztésben, a központi idegrendszeri betegségek korai diagnosztikájában, a farmakovigilanciában, írta a PharmaOnline.

  #76
2011-12-22 18:40:00

A fogászatban akkor jelent komoly gondot a dohányzás, amikor a betegnek fix fogpótlásra van szüksége implantátummal. Az implantátum elvesztése sokba kerül, maga a beavatkozás nagy megterhelést jelent, hiszen a csontba kell beépítenünk az idegen anyagot.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.