Enyhe pajzsmirigyproblémáknál nem javasolt a hormonok adagolása
Szubklinikus hipotireózis esetén – a felnőttek jelentős részénél – a hormonpótló terápia nem kínál szignifikáns előnyt.
Egyre gyakoribb a hormonkezelés
Epidemiológiai adatok alapján szubklinikus hipotireózis (emelkedett TSH szint, normál tartományban lévő szabad T4-szinttel) esetén a hormonkezelés gyakorisága megduplázódott 1996 és 2006 között. Ennek ellenére, nem kellene, hogy a hormonpótlás rutinszerűen történjen szubklinikus hipotireózis esetén – derül ki egy a BMJ folyóiratban publikált klinikai gyakorlati irányelvből.
Körülbelül minden 20. embert érint
A hipotireózis vérmintából igazolható. A tapasztalatok alapján az Egyesült Királyságban átlagosan a lakosság negyede vesz részt évente pajzsmirigyfunkció-vizsgálaton. A felnőttkorú lakosság átlagosan 5 százalékát, az időskorúak mintegy 10-15 százalékát érinti a pajzsmirigy-alulműködés. Az érvényben lévő irányelvek akkor javasolnak hormonpótlást, ha a TSH-szint magasabb, mint 10 mIU/l.
Nem javasolt a hormonok rutinszerű felírása
A szakemberek nemrégiben több mint 20 korábbi klinikai vizsgálat eredményeit – mintegy 2200 beteg kezelési adatait – áttekintve foglalták össze a mindennapi klinikai gyakorlatban hasznosítható javaslataikat. Elemzésükben és javaslataikban elsősorban arra tértek ki, hogy milyen TSH-szinteknél lenne szükséges hormonpótlást elrendelni.
„Miközben egyes érintettek semmilyen tünetet nem produkálnak, addig másoknál enyhe fáradtság, depresszív hangulat, súlynövekedés tapasztalható, amik akár a pajzsmirigy-betegséggel is kapcsolatba hozhatók” – írják a szerzők.
A megszületett ajánlás a szubklinikus hipotireózisban szenvedő felnőttek jelentős részénél a hormonok rutinszerű adása ellen szól, úgy tűnik ugyanis, hogy a fáradtság, a levertség és a súlygyarapodás esetén a hormonok exogén bevitele nem jár szignifikáns előnyökkel a placebo-kezeléssel összehasonlítva.
Vannak kivételek…
A rutinszerű pajzsmirigyhormon-pótlás ajánlásának előbbi ellenzése nem vonatkozik néhány betegcsoportra. A terhes nők, illetve a teherbeesést tervező nők esetén, továbbá azoknál a pácienseknél, akiknél a TSH-szint 20 mIU/l fölötti, akik 30 év alattiak, vagy akik súlyos panaszokkal rendelkeznek, továbbra sem javasolt lemondani a hormonpótlásról.
A jövőben klinikai vizsgálatokra van szükség annak érdekében, hogy kiderüljön, a jelenleg kivételként felsorolt betegcsoportoknál jár-e jelentős előnyökkel a rutinszerű hormonpótlás.
Forrás: