Rezidensek ügyelnek majd a háziorvosok helyett Győrben
Győr körzetében egyetlen háziorvos sem írta alá az ügyeleti szerződését, így a győri kórházban dolgozó rezidensek és szakorvosjelöltek látják majd el az „egyelőre csak márciusra tervezendő” ügyeletet – értesült kórházi forrásokból a MedicalOnline.
- Csató: Amit az orvosi kamara tesz, az szemben áll a hippokratészi eskünkkel
- Ügyelet, felmondás: mik a jogi következmények?
- "Az orvosok túlmunkája nélkül sokkal kevesebb műtét, rendelés lenne"
- Rétvári: Az új ügyeleti rendszer egyszerűsíti a betegellátást
- Azoknak is küldtek ügyeleti beosztást, akik ezt nem vállalták
- Ügyeletszervezés: hiányoznak a területi kollegiális vezetők
Az új ügyeleti rend bevezetésének következő állomása Győr-Moson-Sopron Vármegye, ahol a Magyar Orvosi Kamara nyomásgyakorló akciójához valamennyi, Győr körzetében dolgozó háziorvos csatlakozott, és megtagadta az ügyeleti szerződés aláírását. A Petz Aladár Megyei Oktatókórházban rendkívüli értekezletet is összehívtak – értesült kórházi forrásokból a MedicalOnline.
A korábban kijelölt ügyeleti pontok helyett a rezidensek a megyei kórház A1 épületének földszintjén kialakított ellátóhelyen fogadnák majd a betegeket.
A tervek szerint az ügyeletet – amelyet egyelőre csak márciusra szerveznék ily módon – a manuális és nem manuális szakmákban dolgozó rezidensek felváltva látnák el, páros illetve páratlan napokon.
Az Országos Mentőszolgálat által 14-22 óra között az ügyeleti pontra irányított betegek ellátásához az ápolószemélyzetet is biztosítja az intézmény.
Az ügyeleti beosztás alól mentesülnek a kórház azon fiatal orvosai, akik nem közvetlen betegellátást nyújtó osztályokon dolgoznak, valamint az intenzív-, illetve sürgősségi ellátásban résztvevők.
Ügyelhetnek a rezidensek
A rezidensek ügyeletbe való bevonását számos alkalommal igyekeztek jogszabályokkal körülbástyázni, a Magyar Rezidens Szövetség ugyanis bő tíz évvel ezelőtt hangosan sérelmezte azt a gyakorlatot, hogy a szakorvosjelölteket magukra hagyják az ügyeletekben. A helyzetet azt követően is rosszabbnak ítélték meg, hogy mindezt 2013-ban miniszteri rendelettel is igyekeztek orvosolni a döntéshozók. Legutóbb Pintér Sándor módosította a vonatkozó rendelet részletszabályait tavaly augusztusban, így a rezidensek bevonása a háziorvosi ügyeletbe – amennyiben megfelel a rendeletben foglaltaknak – nem szabályellenes.
Mindeközben azért érdemes megjegyezni, hogy Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár többször hangsúlyozta, hogy a betegbiztonságot tartja a legfontosabb szempontnak az átalakítások során, tapasztalt háziorvosok helyett most mégis rezidensekkel és szakorvosjelöltekkel kénytelenek feltölteni Győrben – legalább átmenetileg – az ügyeleti ellátást. A kormányzati kommunikáció egyébként rendre sikeresnek és zökkenőmentesnek értékeli az új ügyeleti rend bevezetését, legutóbb Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára jelentette be, hogy az új, egységes alapellátási ügyeleti rendszerrel egy érthető, a korábbinál átláthatóbb és a betegeket jobban segítő rendszer jött létre elsőként Hajdú-Bihar vármegyében.