Két új, hatásosnak tűnő megközelítés az Alzheimer-kór gyógyítására és prevenciójára
A University of Leicester és a University Medical Center Göttingen kutatói a Molecular Psychiatry folyóiratban közölték, hogy új, állati modellszervezetekben sikeresnek bizonyuló módszereket találtak az Alzheimer-kór gyógyítására és megelőzésére.
- Protektív hatású lehet a fenkol az Alzheimer-kór kialakulása ellen
- 99% feletti pontossággal mutatja ki az enyhe kognitív zavart egy algoritmus
- Hiperbárikus oxigénnel az Alzheimer-kór prevenciójában?
- A PET-vizsgálat adja a legjobb eredményt az Alzheimer-kór diagnózisában
- A lipoproteinek lehetnek a felelősek az Alzheimer-kór kialakulásáért
Az egyik módszer nem a lerakódott amiloid-béta plakkokat bontja el, mint ahogy ez eddig még egyetlen gyógyszernek sem sikerült mellékhatások nélkül, hanem a még oldott állapotban lévő amiloid szálak összetapadását, a plakkok kialakulását akadályozza meg azok térszerkezetének átalakításával. A TAP01_04 nevű humanizált antitest hajtűszerűvé hajtogatja össze a molekulákat, amelyek így nem tapadnak össze.
A másik megoldás szerint nem ezt az anyagot fecskendeznék be gyógyszerként, hanem egy olyan “amiloid-béta oltóanyagot” készítenének, ami a szervezetben ilyen antitest termelését indítja be.
A TAPAS névre keresztelt vakcinát és a TAP01_04 antitestet két különböző egér modellszervezetben már ki is próbálták, és az eredmények szerint a kezelések helyreállították a neurális funkciókat, javították az agy glükóz metabolizmusát, helyreállították a memóriavesztést, és csökkentették az amiloid-béta plakkok kialakulását.