hirdetés
hirdetés
2024. május. 02., csütörtök - Zsigmond.
hirdetés

Nehezen tartható a gyógyszerkassza

A Széll Kálmán Terv több olyan intézkedése, amely a gyógyszerpiacot érinti, csak októbertől lép hatályba. Ezek között az is, amellyel az egészségbiztosító arra „ösztönözné” a gyártókat, hogy adják még olcsóbban a lejárt szabadalmú készítményeiket – ez derül ki a Népszabadság birtokába került jogszabályjavaslatból.

Ezek között az is, amellyel az egészségbiztosító arra „ösztönözné” a gyártókat, hogy adják még olcsóbban a lejárt szabadalmú készítményeiket – ez derül ki a Népszabadság birtokába került jogszabályjavaslatból. Szakértők szerint így viszont igencsak kétségessé válik, hogy a tervben a gyógyszerpiactól remélt bevételigény összejön-e.

A gyógyszerkassza stabilizálását szolgáló idei megszorító csomag elemeinek többsége júliustól hatályos. Ekkortól fizetnek majd a gyártók az értékesített és támogatott orvosságaik bevételéből 20 százalékos extra adót, az orvoslátogatóik után pedig tízmillió forintos regisztrációs díjat. Szintén júliustól bünteti a kormány szigorúbban a gyógyszerismertetés szabályai ellen vétő cégeket. A jelenlegi néhány tízmillió forintos büntetés összege 500 millió ra nő. Az viszont csak októbertől lép életbe, hogy a lejárt szabadalmú készítmények körében bevezetik a „preferált referenciaár-sávot”. Ez magyarul azt jelenti, hogy mondjuk a gyomorfekélyre, a csontbetegségekre, a szív- és keringési rendszerre, az asztmára és az ízületi bántalmakra ható terápiák legolcsóbb készítményeinek az árához szabják a támogatás mértékét.

Az erről zajló alkuban a gyártóknak megajánlanak egy úgynevezett elvárt árat, amit ha az nem fogad el, és drágábban kínálja a készítményt, akkor a támogatás összege és a térítési díj közti különbség nő – vagyis drágább lesz a betegnek a gyógyszer. Ugyanakkor ha az egészségbiztosító által megajánlott és a forgalmazói ár közötti különbség meghaladja a 30 százalékot, akkor a készítményt az egészségbiztosító törli a támogatott szerek köréből. Az a gyártó, amely hajlandó az úgynevezett preferált referenciaáron adni a készítményeit, piaci előnyöket kap az államtól, mert csak az ebbe az árkategóriába tartozók kerülhetnek a közgyógyellátásra rendelhető szerek listájára. (Jelenleg legfeljebb 12 ezer forintos összeghatárig bármely készítmény fölírható a közgyógyellátás terhére. A jövőben csak a legolcsóbb termékek közül választhat az orvos.) A preferált referenciaársáv alkalmazásától évente 20,8 milliárd megtakarítást, míg a koleszterinszint-csökkentők támogatásának átalakításától további 8-9 milliárdot remél a kormány. Ezt az összeget azonban várhatóan a gyártók fizetik meg, de csak akkor, ha a betegek hajlandók valamennyi támogatásváltozásnál a gyógyszereiket olcsóbbra cserélni.

A teljes cikk a Népszabadságban olvasható.

(forrás: Népszabadság )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés