hirdetés
2024. május. 07., kedd - Gizella.

A betegérdek, s a rendszerben dolgozók megtartása a legfontosabb

A betegérdek, az "ellátás érdek", s az egészségügy rendszerében dolgozók megtartása az egyik cél, amit a Semmelweis Terv megvalósításával el akarnak érni - mondta Szócska Miklós csütörtökön este Székesfehérváron.

Az egészségügyért felelős államtitkár országjáró körútja során elsőként a Közép-dunántúli régióban, Komárom-Esztergom, Veszprém és Fejér megye egészségügyben érintett vezetőivel folytatott megbeszélést az ellátórendszer korszerűsítésével kapcsolatos kérdésekről.

Programjának utolsó állomásán, a székesfehérvári Fejér Megyei Szent György Kórházban előbb sajtótájékoztatót tartott, majd fórumon találkozott a három megye egészségügyi intézményeinek fenntartóival, vezetőivel.

A fórumot megelőző sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az egészségügyben komoly válsághelyzet van, "emberi erőforrás krízishelyzetet élünk meg". A Semmelweis-terv megvalósításának egyik célja, a betegérdek, az ellátás érdek és a rendszerben dolgozók megtartása - fogalmazott az államtitkár. Az ellátás érdeke fontosabb, mint az egyéni és a részérdek, s felül kell, hogy írja azokat a megoldások megtalálásánál.

Mint mondta, "azon lesznek", hogy a még feltárható tartalékokat a bérekbe vissza tudják forgatni, hogy meg tudják tartani a munkaerőt.

"Megörököltünk egy polgárháborús állapotot, egy túlélési küzdelmet az intézmények között," ettől el kell vonatkoztatni, s a betegek érdekeire kell koncentrálni - mondta.

Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, egy kórház szintjén nehéz ugyan tartalékokról beszélni, mert az intézmények eléggé "ki voltak véreztetve", de vannak jó példák. "Ha egy beszerzési társulásban vannak olyan kórházak, amelyek 20- 30 százalékos megtakarítást érnek el a gyógyszer közbeszerzésben, akkor ki kell (...) használni a "méretgazdaságosság" lehetőségét számos területen való együttműködéssel.

A kórházak adósságállományával kapcsolatos kérdésre azt mondta, hogy az intézményeknek tavaly év végén juttatott kompenzáció várhatóan "érezhető eredményt mutat majd", s ha néhány százmillió forintot vissza tudnak forgatni a rendszerbe, a fennmaradó adósságállománynak "érezhető részét" kezelni tudják, s nem lesz "feltétlenül a túlélésre kiélezett éve az idén az egészségügynek".

"Hozzá láthatunk az átrendezéshez úgy, hogy nem a fennmaradásért küzdünk mindennap" - mondta az államtitkár.

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink