Új biológiai modell segíthet a cisztás fibrózis terápiájának kifejlesztésében
A University of Virginia kutatói a Microcirculation folyóiratban megjelent cikkükben arról számoltak be, hogy egy új eljárással, hidrogélen nevelt egér tüdőszövetből növesztett erek segítségével tanulmányozzák az angiogenezis folyamatát, amely a cisztás fibrózis esetében nem megfelelően zajlik le.
A betegeknél az újonnan képződő erek merevek lesznek, és fibrotikus állapotuk előbb-utóbb működőképességük elvesztéséhez vezet. Az új modell előnye, hogy számítógépes modellekkel tanulmányozható egy élő szövetrész, amelyet különböző angiogenezisben részt vevő szignálokat adó bioaktív molekulákkal lehet kezelni a normális érfejlődés kiváltása reményében.
Az új angiogenezis modell lehetővé teszi a képződő érszakaszok rugalmasságának vizsgálatát, de az átfogó cél a tüdőerek biomechanikai és biokémiai szignalizációjának feltárása a fibrózis kialakulása és progressziója során. A kutatók mesterséges intelligenciát és gépi tanulási megközelítéseket alkalmaznak a modellen, hogy feltérképezzék azokat a géneket és fehérjéket, amelyek a későbbiekben új gyógyszercélpontokként lesznek használhatók.