Minden hatodik rákos megbetegedést fertőzés vált ki
A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (International Agency for Research on Cancer; IARC) listája alapján 10 kórokozó tehető felelőssé a daganatos megbetegedések mintegy 15 százalékáért.
A 10 vírus, baktérium, illetve parazita a következő:
- Helicobacter pylori
- bizonyos humán papillomavírusok (HPV)
- Hepatitis-B vírus (HBV)
- Hepatitis-C vírus (HCV)
- Epstein-Barr-vírus (EBV)
- humán herpeszvírus 8 (HHV-8)
- humán T-limfotróf-vírus 1 (HTLV-1)
- · Opisthorchis viverrini (májmétely)
- Clonorchis sinensis (kínai májmétely)
- Schistosoma haematobium (vérmétely)
Bár a Lancet Global Health folyóiratban megjelent eredmények alapján a bakteriális, vírusos vagy parazita okozta fertőzéssel kapcsolatba hozható daganatos megbetegedéseknek a jelentős része a szegényebb országokra esik, a kórokozók okozta ráktípusokkal Európában is számolni kell.
Az IARC kalkulációi szerint a négy listavezető kórokozó (H. pylori, HPV, HBV és HCV) évi mintegy 2,0-2,2 millió daganatos megbetegedésért felel. A H. pylori a gyomorrákok mintegy 89 százalékát okozza, a HBV és a HCV váltja ki a primer májrákok 73,4 százalékát, míg 100 százalékban HPV okolható a cervixcarcinomákért.
Több kórokozó bizonyos földrajzi régiókra korlátozódik
A többi hat kórokozó kisebb arányban felel a daganatokért. Epstein-Barr-vírussal magyarázható a Non-Hodgkin limfómák 5-10 százaléka; és HHV-8 felel a Kaposi-szarkómás megbetegedések kis hányadáért, elsősorban az előrehaladott stádiumú immungyengeséggel jellemezhető HIV-fertőzöttek körében.
A HTLV-1 fertőzések adott régiókra korlátozódnak, így például Japánra, a Karib-szigetekre, Afrika és Dél-Amerika bizonyos területeire és Iránra, ahol az infekciók T-sejtes leukémiához vezethetnek. A laoszi, maláj és thai területeken elterjedt Opisthorchis viverrini, csakúgy, mint a Clonorchis sinensis máj-és epeúti daganatokat okozhatnak. A bilharziózis kórokozójaként ismert Schistosoma haematobium az endémiás trópusi és szubtrópusi területeken a húgyhólyagrák egyik okozója.
11. a listán a HIV
Tizenegyedik kórokozóként említhető a daganatos megbetegedések létrejöttét elősegítő HIV. A HIV okozta immunrendszeri gyengeség még inkább fogékonnyá teszi az érintetteket a potenciálisan daganatokhoz vezető fertőzésekre. Becslések alapján a HIV-fertőzötteknél létrejövő daganatok 40 százaléka vezethető vissza valamilyen fertőzésre.
A fertőzés kiváltotta daganatok terjedése visszaszorítható
Az, hogy az említett kórokozók elleni védőoltások és gyógyszeres kezelések hosszú távon a daganatos megbetegedések gyakoriságának a csökkenéséhez vezetnek-e, a jövőben derül ki. Mindenesetre biztató, hogy már 184 országban kapnak a gyerekek HBV-elleni oltást. Emellett, a nyugati országokban bevezetett HPV-elleni vakcináció is várhatóan hozzájárul a méhnyakrákos esetek számának csökkenéséhez.
Bár HCV-elleni védőoltás egyelőre nincs, az időben elkezdett gyógyszeres terápia szerepet játszhat a daganatok kialakulásának megelőzésében. Hasonlóképpen a Kaposi-szarkómás esetek száma is csökkenthető a HIV-fertőzés korai kezelésével.
(Forrás: Deutsches Aerzteblatt)