Cselekedetekre kell váltani az eddigi projektek, kísérletek eredményeit, semmi értelme a helyben toporgásnak – mondja a MedicalOnline-nak Sinkó Eszter közgazdász, rendszerelemző, amikor az alapellátás kilátásairól kérdeztük.
Az orvosok túlterheltségén úgy enyhíthet az egészségügyi kormányzat, hogy egyes feladataik ellátását egyetemi végzettségű ápolókra szignálja ki, emlékeztet a NOL.
Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán Szabad-e a struktúra változatlansága mellett újabb forrásokat önteni a jelenlegi rendszerbe? című vitairatára reagált dr. Szintay István orvos-közgazdász.
Dr. Fekete Imre alelnök után újabb FAKOOSZ vezetőségi tag, ezúttal dr. Salamon Sándor fogalmazta meg személyes javaslatait az alapellátás minőségének és körülményeinek javítására.
Mintegy két tucatnyian tartottak békés tüntetést hétfőn New York-ban Geréb Ágnes szabadon bocsátása és az otthonszülés magyarországi engedélyezése mellett.
A reformálódó ápolóképzés továbbra is az egészségügy állatorvosi lova maradt. Ha történetét és jelenlegi struktúráját végigkövetjük, egyaránt láthatjuk modernizációját és elmaradottságát. Ez utóbbiért az ápolási szakma vezetői szerint leginkább a magyar egészségügyben még ma is uralkodó hierarchikus szemlélet a felelős, amely az Európai Unió más országaiban vagy már évtizedek óta nem jellemző, vagy a rendszerváltozások óta kinőtték a társadalmak. A szakképzés jelenleg folyó, európai uniós normákhoz igazodó átalakítása előbb-utóbb komoly változásokat hoz majd mind az ápolók, mind a betegek, mind az orvosok életében. Addig azonban maradnak a tények: Budapesten, az egyetlen nappali rendszerű, ingyenes középiskolai képzésben, a Raoul Wallenberg iskola első évfolyamán mindössze 28-an tanulnak, és közülük is csak 19-en akarnak ápolók lenni.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?