Március 15. a korábbi és az utána következő évtizedek eszméivel, emócióival erősítette meg úgy a nemzetet, hogy kibírtuk a trianoni diktátumot és életben maradtunk, mondta Kásler Miklós a Pesti Vigadóban a Magyar Érdemrendek, illetve az állami művészeti díjak pénteki átadásán.
Az elmúlt évtizedben fejlődött az onkológiai ellátás, ugyanakkor sajátos problémákkal kell szembenézniük a hazai betegeknek. Az általános nehézségekről, az onkohematológiai-, valamint az emlőrákos megbetegedések korszerű terápiás lehetőségeiről készített riportot a medicalonline.hu.
"Az év onkológusa – az én orvosom" kitüntetést idén prof. dr. Nyáry István idegsebész kapta. A nyertesnek Dr. Dollinger Gyula emlékérmet és oklevelet adott át dr. Demeter Jolán, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.
Lövey József, az Országos Onkológiai Intézet főorvosa kapta a Dr. Dollinger Gyula Emlékdíjat. A Magyar Rákellenes Liga Az év onkológusa – az én orvosom címmel díjat alapított, amelynek helyezettjeit a betegek tüntetik ki, ugyanis az ő leveleik, véleményük és pályázataik alapján ítélik azt oda. Az elismeréseket pénteken nyújtották át az intézetben rendezett ünnepségen, amelyen részt vett Székely Tamás egészségügyi miniszter is.
A rák ellenes küzdelemben a megelőzés a legfontosabb, de egyben a legnehezebb feladat a gyógyítás és a korai felismerés mellett - hangsúlyozta Székely Tamás egészségügyi miniszter a rák ellenes küzdelem világnapján tartott konferencián szerdán Budapesten.
Dr. Dollinger Gyula emlékdíjat alapított a Magyar Rákellenes Liga. Február 28-ig várják a betegek és családok történeteit és javaslatait a díjazott személyére.
Az egészségügyi ágazat minden szereplője egyetért abban, hogy szükség van a betegekért dolgozó civil mozgalmakra. A jól működő szervezetek nem csak a betegeknek fontosak: tehermentesíthetik az orvosokat, lobbierőt jelentenek a gyógyszercégeknek, felvilágosító programjaikkal megtakarítást hozhatnak az egészségkasszának. Ismertségük és elismertségük növekedésének gátja azonban a széttagoltság. Törekvések ugyan vannak a változásra, ám úgy tűnik, a civil öntudat ma még nem elég erős ahhoz, hogy az azonos értékek és érdekek mentén úrrá legyen a rivalizáláson.
Az egészségügyi ágazat képviselői inkább a gyógyítás szükségletekhez igazítását várják a reformtól. Támogatják a partnerséget fölkínált minisztert, de konkrét lépéseket sürgetnek a betegellátás és az intézmények működési feltételeinek a javításában, amely pénz nélkül nem megy - írja a Világgazdaság.
Nem könnyű meghúzni a határvonalat az alanyi jogon ingyenesen járó, a járulékfizetésért igénybe vehető, valamint a kizárólag saját költségen megvásárolható szolgáltatások között. Az orvosok többsége úgy véli, a gyógyítással nem egyeztethető össze, hogy valakitől megtagadja az ellátást, ha az illető kibújik a járulékfizetés kötelme alól. A Medical Tribune arra volt kíváncsi, hogy az orvosok, szakértők mit vennének ki a kötelező járulékfizetésért igénybe vehető ellátások közül.
200 milliárdos befektetés
Megállapodást kötött a Vállalkozók Országos Szövetségével a Humán Egészségügyi Magánszolgáltatók Egyesülete (HEME) annak érdekében, hogy a következő években kiszámítható jogszabályi, finanszírozási és politikai feltételeket teremtsenek az egészségügyi tőkebevonásra is. Kollányi Gábor, a HEME elnöke elmondta: az ágazat fejlesztési forráshiánya meghaladja a 200 milliárd forintot, amit pótolhat a magánszféra. Nagy lenne az érdeklődés a járó- és fekvőbeteg- intézetek egységes működtetési jogának a megszerzésére úgy, hogy az intézmények önkormányzati tulajdonban maradnak. Világgazdaság
Betegek a vizitdíj ellen Eltérő bánásmódot kérnek a betegszervezetek a vizitdíj esetleges bevezetésekor azoknak, akik arra szorulnak, hogy rendszeresen orvoshoz járjanak. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga főtitkára szerint a daganatos betegeket fölháborítaná, ha vizitdíjat szednének tőlük. A kór diagnosztizálása után a legjobb esetben is két évig tart a terápia, amely számtalan vizsgálattal, kezeléssel jár. Mikéné Bodor Mária, Rákbetegek Országos Szövetségének elnöke tapasztalatai szerint a rákbetegek havi terápiás költsége a kiegészítő készítményekkel együtt így is több tízezer forint, és gyakori, hogy betegségük következtében elveszítik munkahelyüket. Az elnök legfeljebb az első orvoshoz fordulásnál tartja elfogadhatónak a vizitdíjat. A stroke-os betegek érdekvédelmi szervezetében is megdöbbenést váltott ki ez az elképzelés, amelyet eddig egyébként nem erősítettek meg hivatalosan. Népszabadság
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?