2025. május. 15., csütörtök - Zsófia, Szonja.

A vizelet tesztcsíkvizsgálata és a mikroszkópos vizsgálat nem mindig megfelelő kiegészítő marker

Az akut sürgető vizelési inger és dysuria cystitisként, illetve a deréktáji fájdalom, nyomásérzékenység és láz pyelonephritisként való diagnosztizálása nem nehéz feladat. Ha azonban kevésbé nyilvánvaló tünetek vannak jelen fájdalom vagy láz nélkül, több problémával kell szembenéznünk a húgyúti fertőzés szűrésére használt módszerek alkalmazásakor.

hirdetés

Két nemrégiben lefolytatott multinacionális, populációs vizsgálat 3−10 százalékban adta meg az alsó húgyúti fertőzés prevalenciáját a 40 és 49 év közötti férfiak csoportjában, mely a 70−80 éves korosztályban 24−29 százalékra emelkedik. A 60 évesnél idősebb nők esetében a prevalencia 58,7 százalék, míg a 40 és 59 év közötti nők csoportjában 44,9 százalék.

Háromféle módszer is rendelkezésre áll a húgyúti fertőzés (UTI, urinary tract infection) diagnózisának kizárására. Az első a középsugaras vizeletből végzett tenyésztés, a második a vizelet tesztcsíkkal történő vizsgálata, míg a legritkábban végzett vizsgálat a friss, nem centrifugált vizelet mikroszkópos vizsgálata. A tesztcsík – mint indirekt módszer – a leukocyta-észteráz, valamint baktériumok hatására a nitrát nitritté alakulása alapján mutatja ki a gennyvizelést. Cystitis (gyakori vizelési inger, fájdalmas vizeletürítés) esetén többnyire a milliliterenként 105 kolóniaképző egységet (cfu, colony-forming unit) tekintik diagnosztikai határértéknek, és továbbra is ez tekinthető gold standardnak a kiegészítő tesztek validálásakor.

A szerzők tudomása szerint nem állnak rendelkezésre specifikus kritériumok a dysuriával nem kísért alsó húgyúti tünetekre vonatkozóan. A friss, nem centrifugált vizelet mikroszkópos vizsgálatakor akkor véleményeznek pyuriát, ha a fehérvérsejtek száma milliliterenként eléri vagy meghaladja a 10-et; 1968 óta ezt tekintik a húgyúti fertőzés legjobb kiegészítő markerének. Számos intézményben alternatívaként tesztcsíkkal végzik a vizelet vizsgálatát, noha komoly kétségek merültek fel a módszer megbízhatóságára vonatkozóan.

A vizelet tesztcsíkvizsgálatával több metaanalízis és vizsgálat is foglalkozott felnőttek és gyermekek esetében egyaránt. Hurlbut és Littenberg arra a következtetésre jutottak, hogy a legtöbb klinikai szituációban a tesztcsík nem alkalmas a fertőzés megbízható kizárására. Deville és munkatársai a leukocyta-észteráz kimutatásának szenzitivitását 76 százalékban, specificitását 46 százalékban adták meg az alapellátás körülményei között; a nitrit kimutatásának szenzitivitása 49 százalék, specificitása 85 százalék az alapellátásban. A fenti értékek kiszámításakor egységesen a 105 cfu/ml határértéket vették figyelembe. Ezekben a vizsgálatokban a szenzitivitás és specificitás értékei széles határok között változtak.

Jelen cikk szerzői a mikroszkópos pyuria és a tesztcsíkvizsgálat érzékenységét és fajlagosságát mérték fel a húgyúti fertőzések diagnosztikájában. Olyan betegek vettek részt a vizsgálatban, akiknél az alsó húgyúti tünetek mellett nem volt észlelhető akut sürgető vizelési inger/pyuria vagy láz.

 

Betegek és módszerek

Az alsó húgyúti tüneteket mutató betegek adatait egy inkontinencia-szakrendelés anyagából gyűjtötték. Nem kerülhettek be a vizsgálatba azok a betegek, akik akut sürgető vizelési ingerről/dysuriáról számoltak be, akiknél pyelonephritis gyanúja merült fel, illetve akik antibiotikum adásában részesültek. A betegek és a vizsgálat vezetői nem ismerték a mikrobiológiai vizsgálatok eredményeit. A betegek panaszait validált kérdőív segítségével mérték fel, emellett feljegyezték a sürgető vizelési ingerrel, illetve vizelettartási zavarral járó epizódokat is. A fenti adatok alapján kiszámították a sürgető vizelési ingerre vonatkozó pontszámot, melynek értéke 0 és 10 között lehetett.

Az 1. számú kísérletben középsugaras vizeletmintákat használtak, és a 105 cfu/ml értéket tekintették gold standardnak. Tesztcsíkkal vizsgálták a leukocyta-észterázt és a nitritet, és sor került rutin laboratóriumi tenyésztésre és mikroszkópos vizsgálatra is. A 2. számú kísérletben katéterrel nyert vizeletmintákat használtak, a gold standard 105 cfu/ml, a megerősített referencia standard 102 cfu/ml volt.

 

Eredmények

A középsugaras vizeletből végzett tenyésztéskor, 105 cfu/ml határérték figyelembe vételével a leukocyta-észteráz szenzitivitása 56 százaléknak, a nitrité 10 százaléknak, míg a mikroszkópos pyuriáé 56 százaléknak adódott. A specificitás értékei: 66 százalék (leukocyta-észteráz), 99 százalék (nitrit) és 72 százalék (mikroszkópos pyuria). A katéterrel nyert vizeletminták tenyésztéses vizsgálatakor a leukocyta-észteráz szenzitivitása 59 százaléknak, a nitrité 20 százaléknak, míg a mikroszkópos pyuriáé 66 százaléknak bizonyult, a specificitás 84 százalék (leukocyta-észteráz), 97 százalék (nitrit) és 73 százalék (mikroszkópos pyuria) volt. A katéteres vizeletminta tenyésztése 102 cfu/ml határérték esetén a betegek 29 százalékánál, 105 cfu/ml határérték esetén 15 százalékban bizonyult pozitívnak.

 

Következtetések

A vizsgálatot a szokványos klinikai gyakorlat körülményei között végezték, így megállapításai alkalmazhatók az urológiai gyakorlatban, ahol tisztában kell lenni a vizsgálat tárgyát képező vizsgálómódszerek korlátaival. E tesztek nem javasolhatók szűrés céljaira.

 

(Forrás: Khasriya R, et al. The inadequacy of urinary dipstick and microscopy as surrogate markers of urinary tract infection in urological outpatients with lower urinary tract symptoms without acute frequency and dysuria. J Urol. 2010,183:1843−1847.)

 

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!