Rezsitámogatást kapnak a kistelepülési gyógyszertárak
Gulyás: Majd meglátjuk, aláírják-e az ügyeleti szerződéseket a háziorvosok
Méltánytalan a kamara eljárása, mert kormány soha annyit nem tett az ágazatért a rendszerváltás óta, mint az elmúlt három évben – hangzott el a Kormányinfón.
- Rektorok: nem létezett politikai túlsúly!
- A kamara a törvényellenes utasításokról
- "A kormány mindenkinek üzent az orvoskamara elleni statáriális lépéssel"
- Kincses nem kért időpontot a Karmelitába
- Takács: Akár hatósági végzéssel is kikényszeríthető az ügyelet
- EB: uniós pénzeket sodorhat veszélybe a MOK-törvény
Bár konkrét példát nem tudott hozni Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón arra, miként fenyegette az orvosokat az ügyeleti szerződés aláírása esetén a Magyar Orvosi Kamara (MOK), szerinte egy levél (ezt a Győr-Moson-Sopron vármegyei elnök írta a kollégáinak – A Szerk.), számos interjú jelent meg, amelyben az érintettek maguk számoltak be a megfélemlítésről. A kötelező tagság megszüntetése a politikus szerint azok számára lesz jó, akiket megfenyegettek.
A kamara magatartása veszélyeztette az új ügyeleti ellátást, amelynek bevezetését korábban a szervezet maga is támogatott – indokolt újságírói kérdések nyomán a kabinetminiszter, aki szerint az önkéntes tagság eltörlése nem jelenti azt, hogy a kamarának nem lesznek tagjai. – Tehát a kormány nem számolta fel a MOK-ot – jelentette ki, megjegyezve azt is, hogy meglehetősen furcsa azzal a kamarai elnökkel vitatkozni a kötelező kamarai tagságról, akinek államtitkársága idején sem volt kötelező tagság – fogalmazott Gulyás Gergely, kerülve, hogy név szerint említse Kincses Gyulát.
Majd meglátjuk, aláírják-e az ügyeleti szerződéseket a háziorvosok – így válaszolt a miniszter arra a felvetésre, hogy az Országos Mentőszolgálat szerint a szerződéskötés azt követően is akadozik, hogy az egészségügyben működő kamarákról szóló törvényt módosította a kormány.
Azért is méltánytalan, amit az orvosi kamara tett, mert az elmúlt három évben a kormány olyan mértékű béremelést hajtott végre az ágazatban, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa. Gulyás Gergely szerint ezt a politikailag elfogódott, legellenségesebb kamarai vezetésnek is el kell ismernie. A kötelező kamarai tagság megszüntetését firtató újabb kérdésre azt is kifejtette, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar ellen (amelynek még mindig a büntetőeljárás alá vont Schadl György az elnöke – a szerk.) azért nem látták szükségesnek fellépni, mert az, hogy egyes emberek bűncselekményt követnek el, nem vezethető vissza kamarai rendszerhibákra. Ellenben az orvoskamara fenyegette a betegellátás biztonságát, ezért azonnali kormányzati lépésekre volt szükség.
Rezsitámogatás a kistelepülések gyógyszertárainak
A PharmaOnline szerint a kistelepülési gyógyszertárak rezsiköltségeinek megnövekedése miatt kiegészítő támogatást nyújt a kormány ezeknek a patikáknak a folyamatos ellátás biztosítására – jelentette be újságírói kérdésre a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Elmondta azt is, hogy az utóbbi időszakban tapasztalható gyógyszerhiány hátterében globális problémák állnak, és nem tapasztalják, hogy azt az okozná, hogy a lakosság felhalmoz egyes készítményeket. Ilyen eddig egyetlen, a polcokról korábban átmenetileg hiányzó, nem támogatott, megfázás elleni készítménynél fordult elő, amikor az ismét kapható lett.
Az extraprofitadó teszi lehetővé a rezsivédelmi alap fenntartását, és bár a jövő évtől a tervek szerint kivezetik ezt az adóterhet, azonban lesznek olyan területek, ahol az később is megmarad – jelezte a politikus.
Faji alapú, magyarellenes bosszú az Erasmus ösztöndíj megvonása a magyar diákoktól – fogalmazott a politikus, és ismét megerősítette, hogy a kormány hazai forrásokból biztosítja a támogatás kifizetéséhez szükséges forrást, amennyiben azt az Európai Unió mégsem hajlandó állni. A miniszter később kérdésre elmagyarázta, hogy a "faji alapú megkülönböztetést" kulturális értelemben használta.
A miniszter azt is elmondta, hogy 2025-re a pedagógusok fizetése 800 ezer forint körül lesz, jelezte, hogy az uniós források csupán a béremelés első lépéseiben segítenek, később a költségvetésből kell majd állni ezt az összeget, amit a kormány vállalni tud.
A szerdai napon késő estig tartó kormányülés összefoglaló beszámolójában Gulyás Gergely beszélt a háború okozta gazdasági nehézségekről, a rezsicsökkentés fenntartásáról, valamint arról is, hogy az év végére 10 százalék alá csökkenhet az infláció mértéke.