Újabb, a gyógyszerkasszát érintő szigorításokat tervez a kormány
A kormányszóvivő közlése szerint a cél az, hogy csak a valóban hatékony terápiákat támogassák, hogy a gyógyszertámogatásra fordított összegeket okosabban lehessen felhasználni, és a kifizetett pénzek valóban a betegek gyógyulását segítsék.
- 18 helyett 20 százalékra emelik a különadót
- Gyógyszerkassza: miből jön össze a 120 milliárd?
- Megkurtított gyógyszerkassza: az egészségügyiek rémálma
- Válaszút előtt a gyógyszerpromóció
- Korrupcióellenes szabályozás
- Hazai egészségügy: a lét a tét
- Válaszút előtt a gyógyszerpromóció: sűrűsödő fellegek – itthon és a nagyvilágban
- A promóciós visszaélések a korrupcióellenes szabályozásban
- Zéró tolerancia a gyógyszerpromócióban?
Nagy Anna kifejtette: a gyógyszer-kereskedelmet érintő elképzelések szerint nyilvános adatbázist hoznak létre az orvoslátogatókról a Gyógyszerészeti, Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) honlapján, ahol azon orvoslátogatók nevét külön közzétennék, akik nem tartják be a vonatkozó szabályokat. Ezek megsértése esetén egyébként a jelenlegi 25 millió helyett ezentúl akár 500 millió forint bírságot is ki lehetne majd szabni.
Emellett bejelentési kötelezettség alá esnének a szakmai, tudományos rendezvények, amelyekre vonatkozóan kidolgoznának egy feltételrendszert. Eszerint indokolni kellene például azt, hogy miért az adott helyen tartják a konferenciát - ismertette a kormányszóvivő, feltéve ezzel kapcsolatban a kérdést, vajon "Thaiföldön biztos, hogy kell-e konferenciát tartani?" Ugyanis éppen ezek azok a költségek - folytatta -, amelyek jelentősen megdrágítják a gyógyszerek marketingjét. A kormány álláspontja szerint ezzel az egyértelmű feltételrendszerrel vissza lehet szorítani a "bújtatott" költségeket.
Zéró tolerancia – konferencia az etikus gyógyszerpiacért május 19-én. |
A kabinet várhatóan jövő kedden tárgyal a gyógyszerkasszáról - tájékoztatott Nagy Anna, hozzátéve: a cél az, hogy csak a valóban hatékony terápiákat támogassák, hogy a gyógyszertámogatásra fordított összegeket okosabban lehessen felhasználni, és a kifizetett pénzek valóban a betegek gyógyulását segítsék.
A szóvivő emlékeztetett arra is, hogy a gyógyszerkasszával kapcsolatban több kormányzati terv már ismert, így például az, hogy a gyártói befizetéseket a jelenlegi 12-ről 20 százalékra emelnék, az orvoslátogatói díjakat pedig a duplájára növelnék.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter áprilisban azt mondta, a gyógyszerkasszánál 120-120 milliárd forintos megtakarítást kell elérni 2013-2014-ben.
A Széll Kálmán Tervben foglaltak szerint úgy kell átalakítani a gyógyszertámogatás rendszerét, hogy a gyógyszerek ára ne emelkedjen, de az adófizetők pénzéből kevesebbet kelljen költeni rá. A terv rögzíti, hogy mindezt egy többlépcsős folyamatban kell elvégezni, a támogatások korrupt és átláthatatlan jellegét pedig fel kell számolni.