Tegyék közzé a rosszhíreket is!
A kórházi gyógyszerészek európai szövetsége, az EAHP kezdeményezést indított annak érdekében, hogy a mostaninál átláthatóbbak legyenek a klinikai vizsgálatok – írja a PharmaOnline.
- Nyilvánossá tették a klinikai gyógyszertesztek adatbázisát
- Milliárdokat hoz a magyar beteg
- Eleven laboratóriumok
- Stagnál a magyarországi klinikai gyógyszerpróbák száma
- Diabétesz-szerek és hasnyálmirigy-rák: eltitkolt adatok
- Üzleti titka van a Gyemszinek abortusztabletta-ügyben
- Az állam eladta betegeit - a gyógyszergyárak nem akarnak vizsgálatot
- Ki kukkanthat be a gyógyszergyárak ablakán?
- Fellázadtak a tudósok a titkolózó gyógyszergyárak ellen
Az AllTrials kampány célja, hogy az összes klinikai vizsgálat – a most zajlók és a korábban már lezárultak is – kerüljenek be egy nyilvántartásba, ahol teljes körűen legyenek hozzáférhetőek a módszertanra és az eredményekre vonatkozó adatok. Felhívja a kormányzati szervek, szabályozó testületek és kutatási intézmények figyelmét, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt ennek megvalósulása érdekében.
A kampány készítői többek között arra a szisztematikus áttekintésre hivatkoznak, mely szerint 2010 óta az összes lefolytatott klinikai vizsgálat közel felének eredményeit semmilyen szakmai folyóiratban nem hozták nyilvánosságra, illetve hogy a pozitív eredménnyel zárult klinikai vizsgálatok esetében kétszer akkora annak esélye, hogy a kutatásból publikáció is születik, mint a negatív eredményeket hozóknál. A probléma a vizsgálat jellegétől függetlenül meglehetősen általánosnak tekinthető: az ipari és nem ipari szponzorációjú kutatásokat egyaránt érinti csakúgy, mint a nemzetközi vizsgálatokat, a kis és nagy betegcsoportok bevonásával lefolytatott elemzéseket, illetve a gyógyszerfejlesztés bármely fázisát – olvasható a pharmaonline.hu-n.