Mit tesz agyával, aki meditál?
Egy a különböző meditálások alatti agytevékenységekkel foglalkozó vizsgálatról számol be a NOL az Oslói Egyetem és a Sydney-i Egyetem közösen kutatása alapján.
A kutatás a tudósok számára meglepő eredményeket hozott: kiderült, hogy az irányítatlan meditáció alatt az agynak az a terület mutat nagy aktivitást, mely az önmagunkról való gondolkodásért és az érzelmekért felelős. S bár koncentrált (valamire fókuszáló) meditáció alatt is ugyan ez a terület dolgozik, az agy aktivitása ilyen feladatvégzés közben ahhoz hasonlít, amikor az emberek pihennek.
Magyarán: a nondirektív meditációs technikákat gyakorlók jobban megdolgoztatják az agyukat, holott a koncentrálás látszólag nagyobb erőfeszítésbe kerül és nehezebb megtanulni.
A tanulmány egyik fő eredménye, hogy kiderült: a nondirektív meditációs technika sokkal nagyobb teret enged a gondolatok rendezésének és az érzelmek feldolgozásának, míg a koncentrált meditációban az elme tulajdonképpen pihen.
A rendszeres meditálók jobb iskolai és munkahelyi teljesítményről, könnyebb elalvásról, a kisebb fájdalmak leküzdéséről, a magas vérnyomás csökkentéséről és úgy összességében nyugodtabb hétköznapokról számolnak be – olvasható a nol.hu-n.