2025. május. 11., vasárnap - Ferenc.
hirdetés
hirdetés

Kitekintő

Keringési betegségek már az arab országokban is

A koszorúérbetegség, az agyi katasztrófák a Közel-Keleten is vezető halálokká váltak, ami döntően a helyi életmód következménye. A sok szempontból meglepő beszámolót az Európai Szívgyógyász Társaság tudományos folyóirata közölte.

A szív- és érrendszeri betegségek az arab országok területén valaha nem voltak olyan gyakoriak, mint az utolsó évtizedben – hangsúlyozta Abdulrahman O. Muszaiger, az Arab Táplálkozási Központ igazgatója. A szakértő szerint ennek oka a cukorbetegség, a mozgáshiány, az elhízás, a magas vérnyomás, a sajátos étrend és a cigaretta.

Az arab orvosokat főleg az aggasztja, hogy míg a korábbi időszakban a szélütés vagy a szívinfarktus elsősorban az igen gazdag arab államokban fordult elő halmozottan, néhány éve ezek a szegényebb országokban is mind sűrűbben észlelhetők.

A háttérben az első számú kockázati tényező a cukorbetegség. Kairó húszévesnél idősebb lakosságában a cukorbaj előfordulása 15–30 százalék, és az ennél idősebbek között ez az arány még magasabb. Fölvetették genetikai tényezők szerepét is, mert bizonyos népcsoportok tagjainál a cukorbetegség még gyakrabban figyelhető meg.

Ehhez hozzájárul az elhízás is. Egy vizsgálat tanúsága szerint a kövérek között a cukorbaj kétszerte gyakoribb, mint a karcsú arabok csoportjában. Muszaiger professzor hangsúlyozza, hogy bizonyos vidékeken mindenki csak autóval megy a legkisebb távolságra is, tehát minimális testmozgást sem végez.

A nők helyzete még ennél is rosszabb. Csak a gazdag asszonyok engedhetik meg maguknak a wellness klubokba járást, és a legtöbb arab férj még ahhoz sem járul hozzá, hogy felesége akár sétálni kimenjen az utcára, kocogásról nem is beszélve.

A helyi szakorvosok fölvetették, hogy a bevásárlóközpontok hosszú folyosói azokban az időszakokban, amikor kevés a vásárló, a szív- és cukorbetegeknek kitűnő sétalehetőséget kinálhatnának. Ennek megvalósításán jelenleg dolgoznak, de ehhez a teljes társadalmat meg kell nyerni.

A másik megoldásra Bahreinben került sor. Itt olyan parkokat hoztak létre, melyeket bizonyos napokon csak nők és gyermekek látogathatnak. Muszaige azonban elmondta, hogy a legtöbb asszonynak még itt és ilyenkor is viselnie kell a hagyományos öltözéket, mert az átöltözés lazább ruhákba a helyi szokások alapján elfogadhatatlan.

Dr. Matos Lajos, MTI

cimkék

hirdetés

Könyveink