Adatguberálás helyett adatstratégia
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja kiváló európai műhelyekkel közösen vesz részt az új, innovatív módszereket kutató, 7 millió eurós IMI2 projektben, írja a Portfolio.
A big data módszerek segítségével a rendelkezésre álló adattengerből olyan következtetések vonhatók le, amelyek klinikai visszacsatolása megváltoztathatja egy-egy beteg kezelését, gyógyulását és a hosszú távú életminőségét. Az adat így akár életet is menthet.
Szócska Miklós egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatója kiemelte: az informatikailag könnyen kezelhető adatbázisokat korábban legfeljebb ellenőrzésre, alapszintű tervezésre, egyedi szakmai kutatások céljaira használták. Ennek gyakorlata 2010-től megváltozott, és Magyarország nemzetközileg is figyelemfelkeltő eredményeket ért el a rendszerfejlesztési és menedzsmentkontroll célú adatbányászati technikák intézményes bevezetésében és alkalmazásában.
A Menedzserképző Központ szerint az itthoni elektronikus közigazgatási és e-egészségügyi fejlesztések például már 1-1,5 éves távlaton belül összekötik az adatbázisokat és az ellátórendszert: azaz a big data egészségügyi forradalma rövidesen elkezdődik.