3-6 évesek eszközhasználatát vizsgálja az NMHH új tanulmánykötete
Szakmai konferenciával egybekötött bemutatórendezvényen ismertette Óvodások és a média című, az óvodáskorú gyermekek digitáliseszköz-használatával kapcsolatos kihívásokat és megoldásokat kutató kiadványát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), valamint az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE). A kötet bemutatásán túl a rendezvény fórumot biztosított a gyermekekkel foglalkozó szakemberek, kutatók és civil szervezetek számára a tapasztalatcserére, a tudásmegosztásra és a legújabb kutatási eredmények bemutatására.
Az NMHH stratégiai fontosságú célja, hogy elősegítse a gyermekek tudatos, biztonságos és egészséges médiahasználatát, jelentette ki a közlemény szerint a szimpóziumot megnyitó beszédében a médiahatóság gyermekvédelmi főosztályvezetője. Somogyi Ákos rámutatott, hogy a hazai és nemzetközi kutatások egyaránt jelzik: a gyermekek egyre korábban találkoznak digitális eszközökkel, ami új kihívások elé állítja a szülőket, az óvodapedagógusokat és az egészségügyi, nevelési területek szakembereit.
Kiemelte: az NMHH egri egyetemmel közös, hiánypótló tanulmánykötete most egy helyre gyűjtötte össze a jelenséggel kapcsolatos legfontosabb ismereteket, tapasztalatokat és szakmai álláspontokat.
Korunk óvodásai olyan technológiai kísérlet részesei, amelynek a kimenetelét még csak sejteni lehet - erről az EKKE dékánja beszélt a rendezvényen. Szűts Zoltán figyelmeztetett: a digitális világ már nem a spájzban van, hanem elfoglalta a gyermekszobákat és a gyermekek figyelmét, pedig az életkori sajátosságoknak nem megfelelő eszközhasználat súlyos következményekkel jár.
Az egri egyetem pedagógiai karának vezetője kiemelte: intézményük munkatársai nagy örömmel vettek részt a közös kutatásokban és a kötet elkészítésében, hiszen ennek során a két szervezet szakértői egymástól is sokat tanulhattak. Hozzátette: az elsődleges közös cél az, hogy olyan gyermekeket neveljünk, akik nem rabjai, hanem urai a digitális technológiának.
Az Óvodások és a média című tanulmánykötetben fontos szerepe van a pedagógusokkal folytatott workshopok és interjúk tapasztalatainak, mondta a rendezvényen tartott előadásában a kiadvány szerkesztője. Szőke-Milinte Enikő egyetemi docens rámutatott: az óvodapedagógusok digitális műveltségének kiemelt jelentősége van, mert a szülők mellett ők képesek a gyermekek médiatudatosságát a korai időszaktól kezdve alakítani. Az EKKE Pedagógiai Tanszékének vezetője hozzátette: a szülőknek ezzel párhuzamosan egyfajta digitális tartalomszűrővé kell válniuk, szem előtt tartva azt is, hogy a túlszabályozás és a szabályok hiánya egyaránt problémákat okozhat a gyermekek egészséges eszközhasználatában.
Popol Csaba Pál, az NMHH gyermekvédelmi stratégiai munkatársa az előadássorozat nyitányaként elmondta, hogy a kiadványban ismertetett kutatásban 1875 olyan szülőt kérdeztek, akik 3-6 éves gyermeket nevelnek.
Hozzátette: a tanulmányból egyebek mellett kiderült, hogy tízből kilenc óvodás szokott digitális eszközöket használni, ez az arány ráadásul már a legfiatalabbaknál, a 3 éveseknél is eléri a 81 százalékot. A szakértő rámutatott: ezen adat tükrében érdemes lenne a jövőben a 3 éven aluliak eszközhasználati szokásait is megvizsgálni.




