hirdetés
2025. május. 15., csütörtök - Zsófia, Szonja.
hirdetés

 

Tudomány

A rákos sejtek mutálódnak a daganatos folyamat terjedése során

A rákos sejtek mutálódnak a daganatos folyamat terjedése során – jelentették be kanadai tudósok, akik vízválasztónak nevezték a felfedezést a tumorok gyógyítása szempontjából.
A vizsgálatról a Nature legfrissebb számában számolnak be a kanadai British Columbia Cancer Agency (BCCA) rákkutatói.

A kanadai tudósoknak a világon elsőként sikerült szekvenálniuk egy emlődaganatos páciens DNS-ét alkotó „betűk” milliárdjait a betegség három fázisában. (A szekvenálás olyan biokémiai módszer, amelyet a „betűk”, a DNS-t alkotó alapegységek, az úgynevezett nukleotidok – adenin, guanin, citozin és a timin –sorrendjének a meghatározására használnak. A DNS szekvenciája határozza meg azt az örökletes genetikai információt, amely minden élő szervezet működésének alapprogramját adja).

„Annak kimutatása, hogy miként változik a tumor, új távlatokat nyithat a daganatos megbetegedések gyógyításában” – hangsúlyozta a vizsgálatot irányító Samuel Aparicio, a BCCA rákkutatója.

Az egészséges sejtek osztódása során a DNS genetikai kódja pontosan átmásolódik minden új sejtbe. Amikor az örökítőanyagban mutáció alakul ki, a képződő sejtek mások lesznek, mint elődeik. A megváltozott sejtek „kicsúszhatnak” az irányítás alól, ellenőrizhetetlenül kezdhetnek el szaporodni. A sejtburjánzás daganat képződését eredményezheti – mutat rá a BCCA közleménye.

Már a rák diagnózisának felállításakor kimutatták a BCCA kutatói a sejtmutációt az akkor még körülhatárolt tumor mellett a nőbeteg egészséges sejtjeiben. Kilenc évvel később, amikor a daganat áttéteket adott, szintén elemezték a mutációkat. „Az áttétekben 32 DNS-mutációt fedeztünk fel” – mutatott rá Samuel Aparicio.
Amikor a kutatók megnézték, hogy jelen voltak-e ezek a mutációk az elsődleges daganatban, kiderült, hogy a primér tumorban mindössze öt volt közülük kimutatható.

A mutációk, amelyeket a kanadai kutatók a DNS-t alkotó „betűk félreolvasásának” neveznek, okolhatók elsődlegesen a daganatos betegség kialakulásáért. „Meglepetés volt számunkra ez az elsődleges öt mutáció. Eddig nem volt tudomásunk arról, hogy ez az öt mutáció szerepet játszik a rákos folyamat elindításában” – hangsúlyozza a BCCA közleménye.

A BCCA szerint az a tény, hogy lehetőséget kaptak az eredeti tumor és a daganatos áttétek sejtjeinek a vizsgálatára, egyedülálló adatokat szolgáltatott arról, miként halad előre az emlőrákos folyamat. A kutatás a kanadai tudósok reményei szerint segít feltárni az emlőrák kialakulásához vezető okokat, s személyre szóló kezelést kidolgozni a páciensek számára.

Mint Samuel Aparicio hangsúlyozta, nem csupán azt volt fontos megtudni, hogy a betegség előrehaladtával sokat változik a tumor, hanem azt is, hogy az elsődleges daganat tulajdonképp a különböző mutációk „mozaikja”, amelyek száma növekedik az idők folyamán. Ez a felismerés elősegíti a hatékonyabb diagnosztikai tesztek és gyógymódok kidolgozását.

„Bebizonyosodott, hogy a rákos folyamat különböző stádiumában más és más daganatos sejtekkel kell szembenéznünk, amelyek különbözőképp reagálhatnak a gyógykezelésre” – magyarázta Samuel Aparicio.

A kanadai tudósok nem tudják, hogy az a nőbeteg, akinek a DNS-ét vizsgálták, végül képes volt-e leküzdeni a gyilkos kórt, mivel a BCCA-vizsgálatok névtelenek.

Az emlőrák világszerte a nőket sújtó legelterjedtebb rosszindulatú tumorféleség, a vezető daganatos halálok a nők esetében.

MTI

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink