hirdetés
hirdetés
2024. május. 18., szombat - Erik, Alexandra.
hirdetés

Vélemény

Műtő bérbe adó!

Vizsgálatok pénzért Kaposvárott és az orvosetika alapkérdései

Élesen ketté kellene választani a pénzért és a társadalombiztosítás terhére elvégzendő orvosi vizsgálatokat. S ha ez sikerült, még mindig ott a kérdés: dolgozhat-e tisztességesen ugyanaz a személyzet mindkét szerepben?

Még vizsgálják, jogosan kérnek-e Kaposváron pénzt betegektől létfontosságú diagnosztikai szolgáltatások gyors elvégzéséért. Ami a jogi oldalt illeti, a következő a helyzet: egy külső szolgáltató az egyetemnek azon a gépén végezte a vizsgálatokat, amely az OEP által finanszírozott betegellátásban nem vesz részt. A biztosító az egyetem két készülékére havi 168 órányi rendelési időt vesz, ezt viszont egy berendezéssel elvégzik. Hetente egyszer, szombaton, a másik gépen fogadták a betegeket, három órában. A leleteket az egyébként a centrumban dolgozó asszisztens és radiológusok készítették el és adták ki. Ezért általában az asszisztensek ezer, az elsődleges leletező orvos két-háromezer, a másodvéleményt adó specialista hatezer forintot kér. Ebbe a rendszerbe a beutaló orvos nincs bevonva, vagyis elvileg a pénz nem tereli a fizetős vizsgálatok felé a betegeket. Az általunk megkérdezett kórházigazgatók szerint azzal, ha a biztosító által le nem kötött kapacitásukat eladják, kárt senkinek nem okoznak, a bevétel viszont jól jön a kórháznak. Kötelességük is a „fölösleges” kapacitást máshol eladni.

Csakhogy: lehet-e pénzért előzni a várólistán? Márpedig az eladott kapacitás a betegektől elkért komoly summa ellenében sokszor ugyanazt a munkát végzi, amit tb-s keretekben nem győznek. S ha ugyanaz a személyzet szolgálja ki a fizetős és a tb-s betegeket, ki tudja garantálni, hogy nem terelnek-e át mindenkit, akit csak lehet a fizetős pályára?

Ahogy Kovácsy Zsombor még az Egészségbiztosítási Felügyelet elnökeként fogalmazott: aggályos, ha ugyanabban az épületben, ugyanaz a személyzet, ugyanazokkal az eszközökkel végzi mind a zsebből, mind a járulékokból fizetett ellátást. A Semmelweis Egészségügyi Kft. által működtetett 24 órás rákdiagnosztika kapcsán egy vezető patológus hasonló állásponton volt. Szerinte az egyetem nem mosódhat öszsze egy magánklinikával, mert ez módot ad például arra, hogy az orvosok az államilag fenntartott klinikáról a betegeket privát rendelésre küldjék. Az egészségbiztosító azzal igyekezett tisztázni a kérdést, hogy amennyiben az intézmény közfinanszírozott szolgáltatáson túl is végez magánszolgáltatást, azt átláthatóan, elkülönítetten kell végeznie.

Kun J. Viktória, Népszabadság Online

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés