hirdetés
2024. május. 01., szerda - MUNKA ÜNN.,Fülöp, Jakab.

Adósságállomány: rosszul járt a BM az átszervezéssel

A kormányzati átszervezések nyomán az adósságok nagy része szinte kizárólag a Belügyminisztériumnál csapódik le, írja a Népszava.

A múlt héten a Pénzügyminisztérium tette közhírré, hogy augusztusban újabb 236 milliárd forinttal nőtt az államháztartás hiánya, így az elérte a 2872 milliárd forintot az egész évre tervezett 3152 milliárdos hiánycél 91 százalékát. A Magyar Államkincstár (MÁK) azt közölte, hogy a költségvetési intézmények lejárt adóssága július végén 47,2 milliárd forint volt, ami történelmi összehasonlításban nem kiemelkedő, ám egyéves csúcs. További figyelmeztető jel, hogy a tartozás egyetlen hónap alatt 8,2 milliárd forinttal emelkedett, ami egyértelmű jelzés arról, hogy a költségvetési intézmények elkezdtek nem fizetni a piaci beszállítóiknak.

A MÁK adatai szerint az adósság tetemes részét 29,2 milliárd forintot – szokás szerint – az egészségügyi intézmények halmozták fel.

A MÁK jelentéséből kiderül, hogy a közintézményi tartozások nagyobb részét felhalmozó egészségügyi intézmények mellett szép számmal látunk oktatási és rendőrségi szerveket is, amelyek nem tudnak fizetni beszállítóiknak. Az újabb kormányzati átszervezések következtében az adósságok problémája szinte kizárólag a Belügyminisztériumnál csapódik le: a bő 47 milliárdos lejárt adósságból 42,3 milliárdot a Pintér Sándor vezette mammutméretű tárcánál tartották nyilván, hiszen ma már a BM alá tartozik a három alulfinanszírozott terület, az egészségügy, az oktatás és a rendvédelem, amely hosszú évekre visszamenőleg a legtöbb kifizetetlen számlát tudhatja magáénak. Nagyon rég nem volt arra példa, hogy a nagy adósok listáján ne csak kórházak szerepeljenek.

A listát az egyik legnagyobb kórház, a Szent János vezeti, itt 2,6 milliárdos adósságot görgetnek maguk előtt. A korábbi évekkel ellentétben már nem szerepelnek a közintézményi adóslistán nagy klinikák, mióta a fenntartójuk nem az állam, hanem a különböző egyetemi vagyonkezelő alapítványok. A korábbi években a klinikát fenntartó egyetemek rendre milliárdos adósságot halmoztak fel, így a mostani adatok nem teljesen összevethetők a korábbi évekkel – írja a Népszava.

(forrás: Népszava)
hirdetés

Könyveink