hirdetés
2024. április. 29., hétfő - Péter.
hirdetés

Gyógyítás

A legrégibb epilepszia elleni szer a legjobb a gyerekeknél

A gyerekek epilepsziás rohamainál alkalmazott szerek közül a legrégebbit találták a legalkalmasabbnak terápiára egy szerdán közzétett amerikai tanulmány szerzői.
Az 1950-es évek óta használják a gyerekkori kis- vagy más néven absence rohamok kezelésére az etoszuximid alapú szert, mely két újabb hatóanyaghoz (lamotrigin és valproinsav) viszonyítva a legjobb eredményt mutatta a cincinnati gyerekkórház kutatóinak felmérése szerint, amely a New England Journal of Medicine-ben jelent meg.
 
A gyerekeknél sokszor nem rángással és görcsökkel jelentkezik az epilepszia, hanem naponta sokszor másodpercekre, akár 20 másodpercre is a semmibe révednek, elbámulnak. Ezt nevezik a szakemberek absence epilepsziának, amely általában a gyerekek 4–8 éves korában jelentkezik.
 
A tanulmányban az Egyesült Államok 32 központjában kezelt 446 gyereket vizsgáltak. A négy hónapos követés végére a lamotrigint szedő gyerekeknek csak 29 százaléka volt rohammentes, míg a valproinsavat kapóknak 58 százaléka. Valproinsav-kezelésnél azonban mellékhatásként gyakori volt a figyelemzavar.  Az etoszuximiddel valamivel kisebb arányú, 53 százalékos rohammentességet értek el, de mellékhatások jóval  ritkábban fordultak elő, mint a valproinsav-kezelés esetében. Eszerint a legrégibb szer csaknem a leghatásosabb volt, ugyanakkor a legkevesebb mellékhatással járt, ezért összességében a legalkalmasabbnak minősült a gyerekek kezelésére – állapította meg dr. Tracy Glauser, a vizsgálat vezetője.
 
MTI / Reuters
 

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés