hirdetés
2024. július. 23., kedd - Lenke.
hirdetés

 

Színesek lehetnek az MRI felvételek

Az eddig fekete-fehér mágneses rezonanciás (MRI) felvételekhez színeket rendelő eljárást dolgoztak ki amerikai kutatók, ami javíthatja a beszerzett információk minőségét és növelheti azok érzékenységét - közli a Nature című tudományos folyóirat.

Ez a képalkotó eljárás a mágneses mezőt és a rádiófrekvenciás hullámokat használja fel arra, hogy keresztmetszeti képet adjon a test belsejének felépítéséről, a belső szervekről. Bár különböző kémiai kontrasztanyagokkal javítható a felvétel minősége, de ezek is leginkább árnyékokként láthatók a képeken.

A színes felvételek sokkal több információt nyújthatnak, mint a fekete-fehérek - állítja Gary Zabow, az Egyesült Államok Nemzeti Hitelesítő és Technológiai Intézetének (NIST) munkatársa, a tanulmány főszerzője. A kutatók apró, 2-10 mikrométer átmérőjű mágneseket állítottak elő a számítógépes chipek gyártási módszerével megegyező módon, amelyeket a hagyományos kontrasztfolyadékok helyett használnak.

A mikroméretű mágnes két fémrésze között nem-mágneses vízréteg áramlik. A mágnesek alakját megváltoztatva módosul a mágneses mező is, amelyet az MRI készülék kelt benne. A mágneses mező változásával pedig módosul az a rádiófrekvenciás hullámhossz, amely visszajut a számítógépbe, és az megalkotja belőle a képet.

"Bármilyen színt létre tudunk hozni azáltal, hogy megváltoztatjuk a gyártott részecskék pontos geometriáját" - mondta Zabow. A kutatók úgy vélik, a különféle "formatervezett" mágnesek különböző sejtekhez kapcsolódnak, ezáltal más színe lehet egy rákos és más egy normál sejtnek.

A mágneseket az emberi szervezet számára toxikus nikkelből készítik, de Zabow szerint vasból, vagy más, nem mérgező mágneses anyagból is elkészíthetik. A kutató hangsúlyozta, hogy munkájuk még távol van a humán próbáktól: "amit teszünk, nem más, mint egy új ötlet bemutatása".

 

MTI; Reuters

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink