Miért segíthet a varázsgomba depresszióban?
A varázsgombában található pszichoaktív vegyület, a pszilocibin deszinkronizálja az önképpel kapcsolatos agyi hálózatokat, ami segít megmagyarázni, hogy a hallucinogén szer miért képes kezelni a depressziót és más mentális zavarokat – derül ki a St. Louis-i Washington Orvosi Egyetem friss kutatásából. A Qubit idézi.
Mint a lap írja: a Nature-ben megjelent tanulmány szerint kimutatták, hogy miközben a pszilocibin szubjektív hatása viszonylag hamar elmúlik, az agyi aktivitásban bekövetkező változások még hetekig kitartanak.
A kutatók hét alany agyi aktivitását elemezték. A résztvevők vagy nagy dózisú pszilocibint kaptak, vagy a kontrollként szolgáló ADHD-gyógyszert adták nekik, és átlagosan 18 alkalommal vettek részt fMRI-vizsgálaton az adagolás előtt, alatt és akár három héttel utána. A pszilocibines csoport tagjainál kimutatták, hogy jelentősen csökkent a szinkronitás az agy alapértelmezett hálózatában, amely az önreflexióban vagy a gondolatok elkalandozásában vesz részt, és ez a változás legalább három hétig fennállt.
Ezek az eredmények összhangban vannak a korábbi kutatásokkal, amelyek szerint a pszilocibin elősegíti az agy jobb alkalmazkodóképességét, ami potenciálisan segíthet a depresszió kezelésében. Petros Petridis, aki a New York-i Egyetem kórházának pszichedelikus orvosi központjában dolgozik, kommentárjában megerősítette, hogy ez a deszinkronizáció felel az agyi régiók közötti kapcsolatok újraindításáért, ami a korábbi rossz szokások és mentális zavarok „elfelejtésében” segít.