hirdetés
2025. április. 01., kedd - Hugó.
hirdetés

 

Segíti-e a szex az alvást?

A Sleep Health folyóiratban február 26-án jelent meg a Central Queensland University, Appleton Institute for Behavioural Science kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogy a szexuális aktivitás milyen hatással van az alvásra. A legenda igaz, bár nőknél és férfiaknál különbözőképpen jelentkeznek az előnyök.

A szexuális tevékenység, különösen az orgazmus, köztudottan nyugtató hatású, és bár a mögöttes mechanizmusok mind a mai napig nem kellőképpen tisztázottak, valószínűleg a kortizol gátlása, valamint a prolaktin és az oxitocin felszabadulása váltja ki ezt a hatást. Az oxitocin szintje a szervezetben a szexuális együttlét után emelkedik, és ezt összefüggésbe hozták az életminőség és az alvás javulásával, valamint a kortizolszint csökkenésével. Továbbá a prolaktin szintje az orgazmus után megemelkedik, ami összefügg a szexuális elégedettséggel és az orgazmus minőségével. Bár ezek az anekdotikus bizonyítékok arra utalnak, hogy a szexuális aktivitás javíthatja az azt követő alvást, az alvásminőségre és mennyiségre vonatkozó objektív adatok köre korlátozott. A most közölt tanulmány eredményei szerint mind a partnerrel folytatott szexuális együttlét, mind az egyedül végzett maszturbálás mérhető alvási előnyökkel járt. Ráadásul a vizsgálat azon résztvevői, akik elalvás előtt partnerrel folytattak szexuális együttlétet, motiváltabbnak és felkészültebbnek érezték magukat a következő nap kezdetén, ami rávilágít a szex alváson túli, másnapi tevékenységekre és lelkiállapotra vonatkozó előnyeire is.

A mostani vizsgálatban a kutatók kifejezetten a szexuális aktivitás szubjektív és objektív alvási paraméterekre gyakorolt hatását vizsgálták olyan diagnosztizált alvászavarokkal nem rendelkező, 18 évesnél idősebb heteroszexuális párok körében, akik hetente több mint egyszer szexuális tevékenységet folytattak. A vizsgálatból kizárták a várandós nőket, az alvászavarral diagnosztizált betegeket és a gyermekes párokat is. A résztvevőknek a vizsgálati időszak alatt az alvásminőség megállapítása érdekében egy fejpántot (DREEM3) kellett viselniük éjszaka, amely a kapcsolódó szoftverbe töltötte fel az adatokat. A résztvevőket 11 éjszakán keresztül figyelték meg, és a fejpánttal rögzített adatokon kívül önbevalláson alapuló alvás- és szexnaplót kellett vezetniük. A párok a vizsgálat során minden egyes éjszaka három lehetséges opció valamelyikét kellett, hogy válasszák: (1) nincs szex, (2) szexuális együttlét – ebben a két esetben a pár együtt, egy szobában aludt, illetve (3) maszturbálás külön szobában – ebben az esetben a pár két tagja külön is tért nyugovóra.

A fejpánt adatait a kutatók poliszomnográfiás vizsgálathoz használták, amely rögzítette és elemezte fiziológiai alvási adataikat. A résztvevők az önbevallásos naplóikban egy 100 pontos skálán rögzítették a motivációjukat, következő napra való felkészültségüket is. A kutatók lineáris, kevert modellekkel értékelték az alvást megelőző szexuális tevékenység alvásra gyakorolt hatásait.

Az eredmények szerint a nők átlagosan 30 perccel többet aludtak a partnerrel folytatott szexet követően a szexuális tevékenység nélküli éjszakákhoz képest, míg a férfiaknál a teljes alvásidőben nem tapasztaltak ilyen különbséget. Összességében a résztvevőknél magasabb volt az alvás hatékonysága, kevesebb időt töltöttek ébren éjszaka, és motiváltabbnak, felkészültebbnek érezték magukat a következő napra a partnerrel folytatott szexet követően azokhoz képest, akik nem végeztek szexuális tevékenységet. Hasonló javulást figyeltek meg az alvás hatékonyságában és az éjszakai ébrenlét csökkenésében az egyéni maszturbációt követően is. Különösen a nők aludtak tovább és tapasztaltak kevesebb éjszakai ébrenlétet maszturbációt követően – hasonlóan a partnerrel folytatott szexhez. Továbbá, a háromféle szexuális opció között szignifikáns eltérés volt kimutatható az első elalvás utáni ébrenlét (WASO; wake-after-sleep-onset), az alvás hatékonysága és az elalvás időpontja tekintetében.

A partnerrel vagy egyedül folytatott szexuális tevékenységek esetén a teljes alvási idő, az alvási látencia, a szubjektív alvásminőség vagy az ébredési idő között nem volt szignifikáns különbség. A szubjektív alvásminőség azonban nem szignifikáns tendenciát mutatott a javulás irányába a partnerrel folytatott szex után. Az orgazmus intenzitásának átlaga (100 pontos skálán értékelve) 74 volt. Az orgazmus intenzitása szignifikánsan korrelált a következő napra vonatkozó motivációval és készenléttel, valamint a szubjektív alvásminőséggel. A szex nélküli állapotban lévő alanyok több időt töltöttek ébren éjszaka az első elalvást követő időszakban.

Továbbá, a különböző szexuális opciók szignifikáns hatással voltak az 1. fázisú alvás (N1) időtartamára (ez a szendergés fázisa, az ébrenlét és alvás közti átmenet, mely általában az alvási idő 5-10%-át teszi ki – az izmok tónusa csökken, a szemmozgások lassulnak, pislogás már nincs). A szex nélküli opció esetén a résztvevők több időt töltöttek N1-ben, mint a szexuális tevékenységet követően. Ezenkívül szignifikáns különbség volt a gyors szemmozgásos (REM) alvásban a szóló maszturbációt követő egyedül alvás és a partnerrel való szexuális tevékenységgel vagy anélkül történő együtt alvás között.

Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a szexuális tevékenység – akár partnerrel, akár egyedül – potenciálisan hasznos nem farmakológiai módszer lehet az alvás javítására. A tanulmány korlátai közé tartozik a kis elemszám, valamint, hogy csak egészségesen alvó, heteroszexuális párokat vontak be, de nem vizsgálták például a kapcsolati elégedettséget, a résztvevők kötődési stílusát és a menstruációs ciklust sem.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Can sex help you sleep better?

Sleep on it: A pilot study exploring the impact of sexual activity on sleep outcomes in cohabiting couples

 

auzza38 képe a Pixabay-en
auzza38 képe a Pixabay-en

Irodalmi hivatkozás:

Lastella M, Miller DJ, Montero A, et al. Sleep on it: A pilot study exploring the impact of sexual activity on sleep outcomes in cohabiting couples. Sleep Health, 2025. doi:10.1016/j.sleh.2024.11.004, https://www.sleephealthjournal.org/article/S2352-7218(24)00261-4/fulltext

(forrás: MedicalOnline)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink