Az Agykutatás Hetének szervezői az előadások témájának kiválasztásakor különös hangsúlyt helyeztek a tudományág határterületeire, így a művészettel való kapcsolatára is.
Ezt az elképzelést követte Dr. Szirmai Imre, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának professzorának előadása is, amely a mozgás és a zenei ritmus idegrendszeri szabályozását tárgyalta.
– A ritmusos tevékenységek már az alacsonyabb rendű élőlényeknél is megfigyelhetők: a rovarok esetében a járás és a repülés is így működik. Emellett a csáprágók mozgása is meghatározott ritmust követ – mondta Szirmai Imre előadásában. Hozzátette, hogy a ritmusok az agy működésében is tetten érhetők: a különböző ingerekre reagálva eltérő frekvenciájú jelek keletkeznek. „Az agyban soha nincs nyugalom, erre jó példa az úgynevezett alfa-ritmus, amelyet 1929-ben Hans Berger írt le először. Ma már meghaladott a nézet, hogy ez a frekvencia az agy nyugalmi állapotát jelezné, hiszen az elektromágneses hullám épp az agyi tevékenység eredményeképpen jön létre” – magyarázta Szirmai Imre.
A professzor a zene és az agy működése közötti kapcsolatokat elemezve elmondta: a funkcionális agyi vizsgálatokból kiderült, hogy az agyhullámokhoz könnyebben párosítható 4/4-es és 8/4-es ütemek esetén javul a zongoristák teljesítménye. Bemutatta továbbá a kutatócsoportja által végzett kísérleteinek azon eredményeit is, amelyek a zongoristák, az egészséges kontrollszemélyek és a Parkinson-kóros betegek kezének finommozgásai közti különbségeket szemléltették.
– Az ujjmozgás szabályozásában két rendszer működik, az egyik egy 3 Hz-nél lassabb rendszer, amelyet tudatosan tudunk irányítani. A gyorsabb mozgásokért a ritmusszabályozott rendszer felelős, és ehhez nincs szükség gondolkodásra. Az a zenész, aki a nagysebességű részeken gondolkozik, mindig téveszt – fejtette ki Szirmai Imre, aki előadása zárásaként hozzátette, hogy meggyőződése, hogy a 21. században az ujjak begyakorolt, egymástól függetlenített mozgatását próbálja majd megtanulni az emberiség.
„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt...
„A placebo-jelenségről sok mindent gondolnak az emberek, még a szakemberek is, ami lehet ugyan igaz is, de nem úgy, nem azért és nem akkor! Ebből a könyvből...