Lézeres agyarműtét Magyarországon
2020-ra kihalhatnak az afrikai elefántok (frissítve)
A Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmányukban a Washingtoni Egyetem környezetbiológusai mindenek előtt az illegális elefántcsont-vadászatot okolják a nagytestű emlősök pusztulásáért; az elefántok agyaráért folytatott hajsza annak ellenére folyik, hogy a veszélyeztetett fajok védelmét szabályozó nemzetközi konvenció (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES) 1989-ben betiltotta az elefántcsonttal való kereskedést.
Az orvvadászok a becslések szerint a teljes afrikai populáció mintegy 8 százalékát irtják ki évente, tehát 0,6 százalékkal többet, mint az állatokat védő CITES-egyezmény életre hívása előtt. A százalékos arány még riasztóbbá válik, ha tekintetbe vesszük, hogy az 1930-40-es években 3-5 millió, a '80-as évek végén hozzávetőleg egymillió afrikai elefánt élt vadon, ám mára ez a szám 470 ezerre csökkent.
Lézeres agyarműtét
Lézeres agyarműtéten esett át egy fiatal elefántbika a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdői Állatparkban; az operációt a Budapesten élő és praktizáló magyar állatfogász, Kovács Katalin vezetésével egy különlegesen felkészített csapat végezte - közölte Papp Endre, a szabolcs-szatmár-beregi állatkert szakorvosa szerdán az MTI-vel. Az ötéves afrikai elefántbika műtéte már nem volt halogatható, mivel összeszoktatás előtt ál, egy idősebb apaállat mellé kerül. A fiatal bikának az agyarán repedések, szilánkos részek voltak, s nem kockáztathatták, hogy az összeszoktatás során természetszerűleg jelentkező konfliktusokban további sérülések érjék. Végül a lézeres beavatkozás mellett döntöttek, mivel az elektromágneses eszköz kiváltja az altatást, az érzéstelenítést, az operáció helyének fertőtlenítését és elősegíti a sebgyógyulást is.
Papp Endre állatorvos szerint az elefánt altatása rendkívül kockázatos lett volna nagy testének döntése és fekve tartása miatt. A bikát az állatpark gondozóiból álló csapat nyugtatta meg a műtét előtt, s az orvosok a lézeres eszköz segítségével fél óra alatt túl voltak a beavatkozáson. Az állat agyarának végéből 6 centimétert távolítottak el, majd elvégezték az üreg tömését.
Az Európában ritka, speciális elefántagyar-operáció jól sikerült, az állat állapota kielégítő, a párnapos megfigyelés után döntenek a szakemberek arról, hogy mikor kezdhetik összeszoktatását az idősebb apaállattal - mondta Papp Endre, a nyírségi zoo állatorvosa.