Ma már tudjuk, hogy a D-vitamin sokkal inkább hormonnak, mint vitaminnak tekinthető: az immunrendszer megfelelő működésétől a terhességi szövődmények megelőzésén át bizonyos daganatkockázatok csökkentéséig szerteágazó biológiai hatásokat fejt ki a szervezetben. Kétrészes írásunk második cikkében e sokrétű hatásokat és a D-vitamin-pótlás lehetőségeit vesszük sorra.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni az „egészséges életmód” fontosságát, amibe szélesebb értelemben véve beletartozik a szoptatás, az egészséges étrend, a túlzott zsírbevitel kerülése, valamint az antibiotikumok szakmailag korrekt alkalmazása is.
A bélflóra, az energia-homeosztázis valamint a gyulladásos folyamatok közötti összefüggés, valamint ennek szerepe az elhízáshoz köthető betegségek kialakulásában egyre inkább elismert.
Az alkohol a májbetegségek legfontosabb oki tényezője, a májjal összefüggő morbiditás és mortalitás meghatározó eleme. Az alkoholos májártalom a zsírosodással kezdődik, amely még reverzibilis, azonban a további betegségformák már absztinencia esetén is progrediálhatnak.
Bár POCT-ként ritkán van szükség a gyulladásos markerek meghatározására, különös jelentősége lehet az időfaktornak, mivel a betegség gyakran akut kiindulású és életveszélyes lehet, ami azonnali kezelést tesz szükségessé.
A kritikus állapotú betegek infekcióiban továbbra is a sepsis a vezető halálok, ezért fontos a sepsis korai felismerése, hogy mielőbbi meg lehessen kezdeni a célzott kezelést.
A fogászati kezelőegységek vízrendszerének (DUWL, dental unit waterline) kimenete potenciális fertőzésforrásként szolgálhat a személyzet és a páciensek szempontjából egyaránt.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?