hirdetés
2024. április. 28., vasárnap - Valéria.
hirdetés

Új eljárással segítik a daganatos gyerekek későbbi gyermekvállalását

Hazánkban először a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján végeztek onkológiai betegséggel kezelt, pubertás kor előtt álló gyermekeknél petefészekszövet-fagyasztást. Az eljárás során a petefészket eltávolítják, lefagyasztják, majd felnőttkorban visszaültetik a hasüregbe, a későbbi gyermekvállalás érdekében. Gyermekkori daganatos megbetegedések esetében ugyanis, bizonyos gyógyító kezelések mellékhatása (kemo- és sugárterápia, csontvelő transzplantáció) a petefészek elégtelen működéséhez, hormonális zavarokhoz, végül meddőséghez vezethet.

Úgynevezett laparoszkópos eljárással, a köldökön keresztül távolítjuk el a jobb-vagy bal oldali petefészket, vagy annak egy részét – mondja Sükösd Zita, a Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének szakorvosa, az első műtéteket végző sebész. – A cél, hogy a beavatkozás minél kevésbé terhelje meg a gyermekek szervezetét, ezért csak három kis vágást ejtünk a bőrön és hosszú, vékony műszerek segítségével távolítjuk el a petefészket úgy, hogy a petevezetéket nem sértjük. A szövetet az egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Asszisztált Reprodukciós Osztályán több darabra osztják, lefagyasztják és folyékony nitrogéngőzben tárolják -196 Celsius-fokon a beteg 25 éves koráig, ami szükség esetén utána öt évenként meghosszabbítható – magyarázza a szakember.

Nyugat-Európában és Amerikában már jók a tapasztalatok a gyermekkorban végzett petefészekszövet fagyasztással kapcsolatban. Ott is a petefészek-kimerülés, későbbi meddőség megakadályozása érdekében használják első sorban ezt a beavatkozást – tette hozzá Sükösd Zita.

Sükösd Zita, a Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének szakorvosa (Fotó: Bartha Bálint – Semmelweis Egyetem)
Sükösd Zita, a Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének szakorvosa (Fotó: Bartha Bálint – Semmelweis Egyetem)

A Magyarországon eddig csak felnőttek számára hozzáférhető műtét, gyermekek részére mostantól a Semmelweis Egyetemen érhető el, ahol az elmúlt hónapokban már öt beavatkozást elvégeztek a szakemberek különböző korú gyermekeknél.

Nemzetközi adatok alapján felnőtteknél már több száz olyan eset ismert, ahol onkológiai kezelésben részesült betegeknek ezzel az eljárással egészséges gyermekük született.

Erdélyi Dániel, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének hematológusa kifejtette: gyermekeknél az eljárás világszerte annak ellenére még csak kutatási stádiumban van, hogy már több olyan eset ismert, ahol fiatal, 18 év alatti, gyermekkorban műtött lány, a későbbi petefészek visszaültetésnek köszönhetően egészséges utódot hozott a világra.

Erdélyi Dániel, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének hematológusa  (Fotó: Bartha Bálint – Semmelweis Egyetem)
Erdélyi Dániel, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének hematológusa (Fotó: Bartha Bálint – Semmelweis Egyetem)

– Az eljárásra kapott engedélyünk a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően csak a meddőség magas kockázatával járó kezelések előtt teszi lehetővé ezt a beavatkozást. Úgy becsüljük, hogy évente 20-30 beteget tudunk beemelni a programba az egész országból – emelte ki a hematológus. – A műtét nagy előnye, hogy nincs látható heg, és az egynapos sebészeti eljárást követően akár aznap vagy másnap már haza is mehet a beteg. A gyermekonkológia az elmúlt évtizedekben gyorsan fejlődött, ezért is van szükség olyan új eljárásokra, amelyek már nemcsak a túlélést, hanem az életminőséget is javítják – magyarázza Erdélyi Dániel.

Ezzel az eljárással a szakemberek megteremtik a lehetőségét annak, hogy a gyógyult gyermekek a későbbiekben a termékenységük megőrzésével saját családot alapíthassanak.

(forrás: Semmelweis Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés