Gyógyítás
Csak átmenetileg segítenek az antidepresszívumok premenstruális szindrómában

A havi vérzés előtti és utáni napokban jelentkező premenstruációs szindróma (PMS) és premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD) kezelésében jó hatásúnak bizonyultak az antidepresszívumok, köztük a sertralin. A terápia optimális időtartamát illetően egyelőre nem rendelkezünk biztos adatokkal, de az eddigi tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy a gyógyszerszedés abbahagyása után gyorsan visszatérnek a panaszok, különösen akkor, ha már kezdetben is heves formában jelentkeztek.
Az Archives of General Psychiatry májusi számában közzétett tanulmányukban a University of Pennsylvania szakemberei 174, PMS-ben vagy PMDD-ben szenvedő nőt véletlenszerűen két csoportba osztottak. Az egyik csoport tagjai négy hónapon át sertralint, majd a fennmaradó 14 hónapban placebót kaptak, míg a másik csoportban 12 hónapos sertralin-kezelés után váltottak placebóra.
A terápia hatására a résztvevők 72 százaléka számolt be javulásról az első négy hónapban. A hosszú távú gyógyszerszedést követően 41 százalékban jelentkezett relapszus (átlagosan 8 hónap múltán), melyet a korábbi állapot visszatérteként definiáltak. Az antidepresszívumot rövidebb ideig szedő nők körében 60 százalék volt a visszaesés aránya, a tünetek többnyire már 4 hónap elteltével visszatértek.
A relapszus szempontjából nem volt közömbös az sem, hogy kezdetben mennyire kifejezettek voltak a tünetek, hiszen leginkább azoknál jelentkeztek ismét a panaszok, akiknél már kezdetben is hevesebb tünetek álltak fenn.
A mostani eredmények alapján úgy tűnik, hogy a kórállapot súlyosságát kell leginkább figyelembe venni akkor, amikor a terápia időtartamáról döntünk a gyógyszeradás megindításakor.
Dr. Simonfalvi Ildikó