Megérkezett a reálgazdasági válság Magyarországra
A reálgazdasági válság három területen "üti meg" keményen a gazdaságot: kevesebb a pénz, beszűkülnek a piacok, és tömegével szűnnek meg a munkahelyek. A gazdasági tárca vezetője megjegyezte, hogy a válság kezdete óta mintegy 20 ezer munkahely szűnt meg Magyarországon.
Ugyanakkor október óta több mint nyolcezer új munkahely is létesült - mutatott rá. Bajnai szerint ha az ország nem tudja évről-évre fenntartható módon az Európai Unió növekedési átlagát legalább két százalékkal meghaladni, akkor nem lesz érzékelhető felzárkózás. Magyarország növekedési képessége most két százalék körüli, s ha ezt nem tudjuk tartósan négy százalék körülire emelni néhány év alatt, akkor nem tudjuk kinőni az adósságunkat sem - fogalmazott a miniszter. A forint gyengülésébe "ez van beárazva", a nemzetközi bizonytalanságon kívül - mondta a gazdasági tárca vezetője.
Az elmúlt 8-10 évben minden választás arról szólt, hogyan lehet az újraelosztást növelni, azaz osztogatni pénzt - hangsúlyozta Bajnai Gordon. Szerinte ez azért van így, mert nagyon alacsony, 57 százalékos a foglalkoztatási ráta, azaz a felnőtt népességnek csupán 57 százaléka dolgozik. Hangsúlyozta, hogy muszáj ezen változtatni, azoknak a terhein könnyíteni, akik fenntartják az országot.
Bajnai Gordon szerint 100 ezer olyan munkahelyet igyekeznek megőrizni, amelyek megszűnnének, ha nem lenne munkahelyek megtartására pénz; erre 30 milliárd forint áll rendelkezésre. A miniszter szerint ezekkel az intézkedésekkel a válságot csak enyhíteni lehet, mert több tízezer munkahely szűnhet meg, mielőtt a válság eléri a mélypontját.
MTI