hirdetés
2024. április. 28., vasárnap - Valéria.

Egészségipar

Hogyan lesz a fából csont?

Már nincs messze, és természetes úton lehet csontokat előállítani emberek számára. Olasz kutatók kifejlesztettek egy módszert, amellyel rattan fából az emberi szövettel csaknem megegyező csontot tudtak előállítani.
A Bolognához közeli Istec biokerámia-laboratóriumban már egy egész juhnyájba implantálták az új csontot.
 
A folyamat a hosszú rattan cső feldarabolásával kezdődik. Az apró darabkákat kemencébe rakják, felhevítik, majd szenet és kálciumot adnak hozzá. A fát ezután egy másik gépezetben erős nyomás alatt tovább hevítik, és foszfátoldatot adnak hozzá. Mintegy tíz nap elteltével a rattan csontszerű anyaggá változik.
 
Az anyag megfelelő teherbírással bír, és tartós is, tehát a jelenleg alkalmazott csontpótlókkal ellentétben nincs szükség a rendszeres cseréjére – nyilatkozott Dr. Anna Tampieri, a kutatás vezetője a BBC-nek. Számtalan fafaj kipróbálása után azért esett a választás a rattanra, mert porózus szerkezete révén alkalmas arra, hogy a vér, az idegek és a testnedvek áthatoljanak rajta.
 
A bolognai egyetemi klinikán röntgennel vizsgálják, hogyan szuperál az új „facsont„ a juhokban. A juhok saját csontjából részecskék vándorolnak a fából készült csontba, ezért pár hónap elteltével már meg sem lehet állapítani, hol találkozik a valódi és a műcsont.
 
A „fából csont” programot az Európai Unió támogatja. Az ember számára készített természetes és olcsó implantátumok öt éven belül rendelkezésre fognak állni.
 
MTI

cimkék

hirdetés

Könyveink