Ennyien estek el az ellátástól a járvány miatt
Minden tizedik magyar állampolgár nem kapott meg valamilyen szükséges ellátást a koronavírus miatt, derül ki a Portfolio szerint a Tárki kutatásából.
A kutatásban résztvevők 10%-a jelezte, hogy nem kapott meg valamilyen szükséges, nem a koronavírushoz kapcsolódó ellátást, és további 12%-uk környezetében él ilyen személy. Ennek egy része az ellátások leállásához kapcsolódik, de a tanulmány szerint vannak olyanok is, akik maguk halasztották el az orvoslátogatást. Érdekesség, hogy ez az arány a Dunántúlon alacsonyabb, Közép-Magyarországon viszont magasabb.
A bezártság és az elszigeteltség mentális problémákhoz vezethet a tanulmány szerzői szerint, a válaszadók 16%-a tapasztalt ilyet. Ez a korral és a település nagyságával együtt nő (Budapesten például 22%), és a nők körében kétszer többen tapasztaltak ilyet. Ez azért is érthető a szerzők szerint, mert az idősek és a nagyvárosban élők mozgása erőteljesebben korlátozott.
A Tárki a kormányzati és önkormányzati intézkedések megítélésére is rákérdezett egy 1-től 5-ig terjedő skálán. Az egyes intézkedések közül a kormány gazdasági intézkedéseivel voltak a legkevésbé elégedettek a megkérdezettek (3,34), ezt követte a kormány egészséggel kapcsolatos intézkedése (3,56). Az önkormányzatok tevékenysége kapta a legmagasabb értékelést (3,9).
A tanulmány szerzői szerint ebből messzemenő következtetést nem lehet levonni, hiszen a gazdasági intézkedések megítélésénél az is fontos szempont, hogy a válaszadó milyen mértékben érintett (példáulelbocsátották-e). De ugyanúgy bonyolult tényezők állnak az önkormányzatok és az egészségügyi döntések megítélése mögött is. Érdekesség, hogy a fiatalok minden tekintetben a kevésbé elégedettek közé tartoznak.