hirdetés
hirdetés
2024. július. 22., hétfő - Magdolna.
hirdetés

Vélemény

Tiszta forrásvíz a pohárban: igaz a forráskivonás és igaz a forrásbővülés is

Számháború zajlik a kórházak és az egészségügyi miniszter között arról, hogy forráskivonás vagy éppen ellenkezőleg, forrásbővülés történik a szolgáltatók felé irányuló közfinanszírozásban.

Hogy kinek van igaza? Mindkét félnek, legalábbis abban a kontextusban, amibe saját megnyilatkozásaikat elhelyezik. Csakhogy eltérőek a kontextusok, ezért eltérőek a megállapítások is. (Jó magyar szokás egymással nem szembeállítható állításokról úgy vitatkozni, mintha ugyanarról szólnánk, a kívülállók így garantáltan nem értenek az egészből semmit.)

A miniszter a minap adott az adófizető állampolgároknak tájékoztatást arról, hogyan alakultak az idei esztendő első felében a kórházi és járóbeteg-ellátó intézeteknek szóló kifizetések a tavalyi év első feléhez viszonyítva. E két számadat összevetéséből adódik a minisztérium által kimutatott idei 15 milliárdos többletkifizetés. Ezzel ellentétben, a kórházak szerint idén drasztikus forráskivonás várható, miután az előzetes adatok alapján az áprilisi teljesítményük után kapott bevételeik (e hónaptól lépett életbe az ún. lebegőpontos megoldás a kórházi teljesítmények 30 százalékára vonatkozóan) a márciusihoz képest 10–15 százalékkal alacsonyabb lesznek. (Az ezzel kapcsolatos végső elszámolást júliusban kapják meg az intézmények, tudniillik három hónapos elcsúszás van a szolgáltatás nyújtása és kifizetése között.) Ez a csökkenés éves szintre kivetítve kórházanként legalább 300–600 milliós bevételkiesést jelent, amit már nem tudnak az év második felében semmilyen módon „kigazdálkodni” – nyilatkozzák a vezetők. Igazuk van, mint ahogy a miniszternek is. A két állítás egymásnak nem mond ellent, azaz egyidejűleg igaz, kérdés, kinek az igazsága „nagyobb”.

Az idei esztendőre tervezett egészségügyi kiadások összege (a gyógyszerkassza nélkül) hivatalos adatok szerint 727,6 milliárd Ft. Ebből a kormány a gazdasági válság hatására 13,5 milliárdot zárolt, azaz 2009-ben jó esetben 714,1 milliárd szétosztása várható. Tavaly helyből magasabb büdzsével indult az év, 741,4 milliárdos kerettel, ami év közben több ízben kiegészült, többek között a 13. havi bérre és más bérpolitikai intézkedésekre kifizetett többletforrásokkal. Ennek hatására 2008-ban a végső kifizetett összeg 781,3 milliárdra duzzadt. Ehhez képest 2009-re nominálértékben 9 százalékos csökkentést jelez az elkölthető keret, azaz idén legalább ennyivel kisebb összeggel gazdálkodhatnak az egészségügyi intézmények. Az idei 714,1 milliárd jelentősen kisebb a 2007-es tényleges kiadásnál is, ami az ÁSZ zárszámadása szerint – az évközi átcsoportosítások után – 741,3 milliárdot tett ki. Azaz nem hogy reálértékben, de nominális értékben is sokkal kevesebb pénz áll az idén a kórházak, szakrendelők (és a háziorvosok) rendelkezésére, mint az előző két esztendőben. Ettől még igaz, hogy tavaly az év első felében 15 milliárddal kevesebb pénzt kaptak az intézmények, mint idén, de akkor a második fél évben jelentős pluszpénzt sikerült éppen a mostani miniszternek az ágazatba betenni az Egészségbiztosítási Alap többletéből.

Forrás: Sinkó Eszter, Népszabadság Online

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés