hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

MNB szakértők a javaslatcsomagról

A jegybank egészségügyet is érintő 180 pontos javaslatáról az Origo kérdezte Szalai Ákost és Asztalos Pétert, a jegybank szakértőit.

A jegybank javaslatcsomagjából az tűnik ki, hogy az egészségügyet a versenyképesség erősítésének egyik kulcskérdésének tartják. Mi a pontos összefüggés?

Szalai Ákos: Kissé távolabbról indítva a kérdés megválaszolását, fontos látni, hogy az elmúlt években jelentős pozitív irányú fordulatok következtek be hazánkban, amelyek hatása az egyének, családok és vállalkozások szintjén is érezhető. A nemzetgazdasági siker és az egyéni jólét, a magas életminőség tehát összefonódik, és így van ez az egészségügy területén is. Természetesen mindannyian egészséges, hosszú és aktív életet kívánunk magunknak és szeretteinknek, másfelől ez gazdasági nézőpontból egy hosszú és termékeny munkában gazdag életutat is jelent. Mindez több jövedelemhez vezet egyénileg és családi szinten is, valamint egy magasabb GDP-ben és kiegyensúlyozottabb költségvetésben is megnyilvánul.

Mi a javaslataik célja?

Asztalos Péter: A cél az egészségi állapot javítása, mind az egyéni, mind pedig a gazdasági előnyök érdekében. Ma Magyarországon az egészségesen várható élettartam átlagosan 60 év, ami mintegy 4 évvel alacsonyabb, mint az Európai Unió átlagában. Az egyéni tragédiák és kihívások mellett ez több millió kiesett munkanapot is jelent az évek során. A nemzetközi összevetésben is kedvezőtlen statisztikák között kiemelném például, hogy közel minden második felnőttnek magas a vérnyomása és hét felnőttből egy cukorbeteg.

Szalai Ákos: Ezen adatok mellett azonban fontos azt is látni, hogy az egészségügyre fordított összes ráfordítás, figyelembe véve az állami és magánkiadásokat is, nem alacsony. Az elmúlt években már számos területen megkezdődött az ágazat továbbfejlesztése: számottevően növekedett az orvosok és a szakdolgozók bére, csökkentek a várólisták, és jelentős felújítási program zajlott a vidéki kórházakban. A nemzetközi eredményeket és tapasztalatokat is figyelembe véve azonban van még mód a további előrelépésre. Javaslataink arra fókuszálnak, hogy a ráfordítások hatékonyan legyenek felhasználva, tehát egységnyi kiadással a legnagyobb javulást tudjuk elérni az egészségi állapot terén. Ennek egyik legfőbb kulcsa véleményünk szerint a megelőzés.

A javaslatok egyik további csoportja a magánkiadások hatékonyságát érinti. Mit lehet érteni ez alatt?

Asztalos Péter: Valamennyi országban jellemző – még átfogó állami társadalombiztosítás mellett is –, hogy a magánszektor is jelentős pénzt fordít az egészségügyre. A rendelkezésre álló adatok szerint Magyarországon is számottevő ez az összeg a gazdaság teljesítőképességéhez mérten, felhasználása azonban sok esetben nem szervezett és ezért nem is hatékony formában történik. Magas a zsebből – néha zsebbe – fizetett összegek aránya, szolgáltatás helyett pedig túl sokat költünk gyógyszerekre.

A teljes interjút az Origo közli.

(forrás: Origo)

Könyveink