Minden harmadik atomerőműves tűzoltó mentőápolói szakmát szerzett
Az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézettel közösen szervezett mentőápolói képzést az atomerőmű tűzoltóságát működtető Atomix Kft. Schreiner István, tűzoltási és műszaki mentési vezető az MTI-nek elmondta: miután sokan vállalták, hogy megtanulják az új szakmát, helyben tanulhattak és vizsgázhattak. Az OKJ-s mentőápolói képesítést tizennyolcan szerezték meg.
Schreiner István beszámolt arról, hogy hároméves célkitűzés a dolgozói életminőség javítása. Ennek része volt egy rohamkocsi üzembe helyezése azzal a céllal, hogy minél rövidebb időn belül szakszerű ellátást biztosítsanak rosszullét vagy baleset esetén. A gépkocsi üzemeltetése az atomerőmű területén működő létesítményi tűzoltóság feladata, de a mentőn az Országos Mentőszolgálat orvosai és mentőtisztjei teljesítenek szolgálatot.
A tűzoltóság vezetése úgy döntött, továbbfejleszti az egészségügyi ellátást és biztosítja, hogy a mentőautó vezetője is képzett ápoló legyen. Arra az esetre is felkészültek, ha a mentőautó elhagyja az üzemi területet, az egyik tűzoltóautót felszerelték az életmentéshez szükséges berendezésekkel, és ennek használatához is biztosítanak személyzetet.
A paksi atomerőműben 1986-ban létrehozott, mai formájában 1994 óta működő tűzoltóság speciális elvárásoknak tesz eleget, ezért képzésük is igen összetett.
A tűzoltókat kiképezték magasban, valamint mélyben történő mentési munkákra, liftből való mentésre, megtanulták az ipari alpintechnikát és a feszültség alatti oltást-mentést. Az átlagos ipari környezetben adódó eseteken túl a paksi létesítményi tűzoltóknak radioaktív környezetben bekövetkezett esetek kezelésére is fel kell készülniük, valamint egy lehetséges üzemzavar elhárítására is.
A tűzoltási és műszaki mentési vezető kifejtette, a szakmai képzés mellett a fizikai és mentális felkészítésre is nagy hangsúlyt helyeznek. Az állomány tagjai rendszeresen részt vesznek állapotfelmérésen, ahol fizikai és mentális alkalmasságukat vizsgálják. A tűzoltók alkalmasságának megőrzése érdekében a jóga, a relaxálás, az együttműködési és stresszoldó tréning ugyanúgy napi gyakorlat, mint a sport.
MTI