hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Ismerd meg a HIV-státuszod!

A rendszeres HIV-szűrés és a korai diagnózis kiemelt szerepére hívták fel a figyelmet szakemberek a november 17-24. között megrendezett HIV- és Hepatitis-szűrés Európai Hete alkalmából.

Magyarországon is kevesen ismerik a HIV-státuszukat, mert kevesen járnak szűrésre. A GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszergyártó vállalat a Háttér Társaság szakmai támogatásával indított kampányában igyekszik eloszlatni a HIV-fertőzéssel és az AIDS betegséggel kapcsolatban élő tévhiteket, és felhívni az aktív szexuális életet élők figyelmét, hogy évente legalább egyszer mindenkinek érdemes HIV-szűrést végeztetni. A HIV-fertőzés ma már nem halálos ítélet: a 100%-ban államilag támogatott, korszerű kezelésnek köszönhetően az idejében kiszűrt HIV-fertőzöttek teljes életét élhetnek és gyermeket is vállalhatnak.   

Magyarországon államilag finanszírozott, korszerű terápiás kezelésben részesülnek a HIV-fertőzöttek, infektológus szakemberek hangsúlyozzák, hogy hazánk az úgynevezett 90-90-90-es szabály három eleméből kettőt  már teljesített: az ismert HIV-fertőzöttek több mint 90%-a kezelésben részesül, és ennek a csoportnak több mint 90%-át eredményesen kezelik.

HIV-szűrésre azonban sokkal kevesebben járnak, mint a nemzetközileg kitűzött cél: az egyik legfontosabb ugyanis az lenne, hogy a HIV-pozitív emberek 90%-át feltárják[1], így bekerüljenek az ellátórendszerbe és ne adják tovább a fertőzést másoknak. Komoly problémát jelent, hogy szakemberek becslése szerint egyelőre csupán a hazai HIV-fertőzöttek 30-50%-a részesül gyógyszeres terápiában, a többiek valószínűleg maguk sem tudnak a betegségükről.[2]

Márpedig a korszerű terápiás kezelés életet ment: a modern antiretrovirális eljárásokkal a betegség kiválóan kezelhető és kordában tartható: a betegek vírusszámát szinte nullára csökkentheti, az időben elkezdett és szakszerű gyógyszeres kezelés mellett ki sem alakul a betegség AIDS stádiuma.

„Magyarországon aggasztóan kevesen járnak HIV-szűrésre mondta el Mocsonaki László, a támogató szolgáltatásokat nyújtó Háttér Társaság programvezetője. Pedig rendszeresen szűrésre járni több okból is fontos lenne: a korai szakaszban elkezdett terápia mellett a HIV-fertőzöttek teljes értékű életét élhetnek, dolgozhatnak, sportolhatnak, nemi életet élhetnek, sőt akár gyereket is vállalhatnak. Másrészt, ha a fertőzött személy tisztában van a betegségével és kezelést is kap, megszakad a vírus átadásának láncolata. A HIV ugyanis hosszú évekig lappang a szervezetben tünetmentesen, és ez idő alatt a szexuális partnerek is megfertőződhetnek.”

A november 17-24. között megrendezett HIV- és Hepatitis-szűrés Európai Hete[3] kapcsán indított felvilágosító kampányt a GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszergyártó vállalat a Háttér Társaság szakmai támogatásával, melynek célja, hogy minél több ember figyelmét felhívják a megelőzés, a szűrés és az időben elkezdett kezelés fontosságára.

Az érdekvédelemmel, a HIV-fertőzöttekkel és az AIDS-betegekkel is foglalkozó civil szervezetek hazánkban is jelentős szerepet játszanak a társadalom felvilágosításában, ennek a munkának különösen hangsúlyos szerepe van az utóbbi években, amióta az állami edukációs kampányokra kevesebb pénz jut.  

A http://www.hivszures.hu oldalon az elterjedt tévhitek megcáfolása mellett mindenki tájékozódhat a HIV-fertőzésről, a gyors és fájdalommentes szűrésről és a HIV-tesztet végző magyarországi szűrőhelyekről is. Az edukációs kampány infovideóval, a Humen magazinban és a társkereső oldalakon futó hirdetésekkel, rendezvényeken és utcai plakátokon is arra buzdít: ismerd meg a HIV-státuszodat!

A 20-30 perc alatt elvégzett, a legtöbb helyen ingyenes és anonim szűrés a kulcs a betegség korai szakaszában megkezdett, eredményes terápiához és ezzel az évtizedekkel meghosszabbított, teljes értékű élethez. Magyarországon minden megyében működik anonim, ingyenes szűrőállomás, sőt több városban, például Pécsett a HIV-fertőzötteket ellátó központ (úgynevezett decentrum) is. Még kényelmesebb módja a teszt elvégzésének, amikor a szűrés „házhoz jön”. A GSK kampányához csatlakozott a Háttér Társaság, amely november és december folyamán számos vidéki nagyvárosban szervez népszerű szórakozóhelyekre kitelepülve HIV-szűrést. Így akár egy esti programmal egybekötve elvégezhető a HIV-teszt. A vizsgálat a mobil szűrésen is anonim módon történik, az eredmény gyorsteszt esetén 20-30 percen belül a helyszínen, hagyományos vérvételes tesztnél pedig 7-14 nap múlva kézhez vehető. Emellett a Háttér telefonon és emailen elérhető HIV-információs vonalat működtet, ahol az érdeklődők választ kaphatnak a HIV/AIDS kapcsán felmerülő további kérdéseikre, illetve segítséget nyújtanak a frissen kiszűrt HIV-fertőzötteknek az új élethelyzet feldolgozásában.

Az AIDS december 1-i világnapja előtt szakemberek hangsúlyozzák, hogy Magyarországon nem következett be a számos közép-kelet-európai országot (elsősorban Oroszországot[4] és Ukrajnát érintő[5]) HIV-robbanás, a fertőzöttek száma viszonylag alacsony maradt. 1985 óta összesen mintegy 3400 HIV-fertőzött személyt regisztráltak itthon, a tavalyi évben 228 új beteget.[6]  

A WHO adatai szerint a világon jelenleg élő 36,7 millió HIV-fertőzöttnek[7] csupán 70%-a van tisztában státuszával.[8] Ezt azt jelenti, hogy világszerte körülbelül 14 millió ember nem ismeri HIV-státuszát és akaratlanul is terjesztheti a fertőzést.[9] Pedig az időben elkezdett korszerű terápiával a vírusszám drasztikusan lecsökkenthető: ha egy kapcsolatban élő HIV-pozitív személy kezelést kap, 96%-kal csökken az esélye, hogy a vírust nem fertőzött partnerének is átadja.[10]



[1] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs360/en/

[3] http://www.testingweek.eu

[4] https://www.avert.org/professionals/hiv-around-world/eastern-europe-central-asia/russia

[5] https://www.avert.org/professionals/hiv-around-world/eastern-europe-central-asia/ukraine

[6] Országos Epidemiológiai Központ, Epinfo 24. évfolyam 12. szám, 2017. március 31.

[8] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs360/en/

[9] http://www.who.int/features/factfiles/hiv/en/

[10] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs360/en/

(forrás: PR-ego, GlaxoSmithKline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés