Engedélyezték az első európai szívgyógyászati célú őssejtpróbát
Megkapta az engedélyt egy európai kutatókból álló csoport a Revascor elnevezésű, őssejteket felhasználó, szívroham után alkalmazható kezelés első klinikai próbáira. Az őssejtek egyszerű befecskendezése a szívrohamon átesett páciensek szívébe a szokásos kezelés mellett mérsékelheti a szerv károsodását, megelőzheti a szívelégtelenséget.
- Sikeres a szélütés után alkalmazott első őssejtkezelés biztonságossági tesztje
- Légcső, húgyvezeték, vér, fog – saját sejtjeinkből
- Humán bélszövet őssejtekből
- Egy bámulatos kezelés eltüntette a leukémiát
- Hibridek, kimérák
- Egészséges egérutódok születtek őssejtből készült spermium felhasználásával
- Őssejt-sikerek
A The Daily Telegraph brit napilap online kiadása szerint az új típusú kezelés során fiatal, egészséges emberektől származó őssejteket fecskendeznek be 12 órán belül a szívrohamon átesett páciensek szívébe abban a reményben, hogy az segíti az artériák megnyitását és a véráramlás helyreállítását.
A juhokkal végzett korábbi állatkísérletek azt mutatták, hogy a módszer hatékonyan javítja a vér áramlását a károsodott szövetekhez, a tesztek során csökkent a hegesedés mértéke és jobbak maradtak a szív funkciói.
A most engedélyezett, Nagy-Britanniában és más európai országokban zajló klinikai próbába összesen 225 pácienst vonnak be. A humán kipróbálás célja, hogy megállapítsák, mennyire hatékony a módszer embereknél.
"Izgalommal várjuk, hogy kipróbálhassunk egy új, minimálisan invazív klinikai megközelítést, amely jelentősen javíthatja az akut szívrohamot elszenvedett páciensek életminőségét" – mondta Eric Duckers kutatásvezető, a hollandiai Erasmus Egyetemi Kórház professzora.