hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Emelkedik a szakdolgozói alapbér

Januártól 14 százalékkal emelkednek az egészségügyi szakdolgozói alapbérek, mondta az egészségügyért felelős államtitkár kedden, Budapesten, korlátozottan nyilvános sajtótájékoztatón.

Horváth Ildikó kiemelte, ez az emelés a 2016-ban kezdődött többlépcsős béremelési program folytatása, ami mutatja a kormány elkötelezettségét az egészségügyben dolgozók megbecsüléséért és ágazatban tartásáért.

Az államtitkár felidézte az ütemezett szakdolgozói béremelési program korábbi állomásait: 2017-ben 12 százalékkal, 2018-ban és 2019-ben további 8-8 százalékkal lett magasabb az alapbér ebben a szektorban. Az idei januári 14 százalékos béremelés után még egy 20 százalékos béremelésre számíthatnak a szakdolgozók ebben az évben novemberben, 2022 januárjától pedig újabb, 30 százalékos alapbéremelés lesz – ismertette a részleteket. Ez összességében 72 százalékos emelést jelent, és az alapbéremelés minden esetben magával hozza az úgynevezett mozgóbérelemek – ügyeleti és túlmunkáért kapott díjak  emelkedését is. 2022-re egy ápoló átlagosan két és félszeresét fogja keresni a béremelés előtti bérének.

Az államtitkár példaként elmondta, hogy egy pályakezdő, középfokú OKJ-s vizsgával rendelkező szakdolgozó 2018-as alapbére 191 865 forintról ezzel az emeléssel 234 152 ezerre nő. Egy nyugdíj előtt álló szakdolgozó 2018-as 261 333 forintos alapbére januártól 318 931 forint lesz.

Horváth Ildikó, egészségügyért felelős államtitkár és Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa sajtótájékoztatót tart az egészségügyi dolgozók ütemezett béremeléséről az OOI-ben (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)
Horváth Ildikó, egészségügyért felelős államtitkár és Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa sajtótájékoztatót tart az egészségügyi dolgozók ütemezett béremeléséről az OOI-ben (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A januártól esedékes béremelés 81 ezer szakdolgozót és négyezer védőnőt érint. Az idei két béremelés fedezete 82 milliárd forint.

Horváth Ildikó kitért arra, hogy a béremelés az ágazatban dolgozók megbecsülésének az egyik legfontosabb eleme, de a kormány ezen kívül a lakhatási körülményeken is javítani kíván. Ennek részeként az ország tizenhét helyszínén uniós forrásból 9 milliárd forintot fordítanak nővérszállók építésére, valamint a fővárosi kórházak vonzáskörzetében 42 milliárd forintból épülnek vagy újulnak meg nővérszállók úgy, hogy azokban három típusú – 38, 45, 55 négyzetméteres  garzonlakásokat alakítanak ki. Az államtitkár szerint ezek a lakások alternatívát jelenthetnek a budapesti albérleteknek. A fejlesztések nyolc kórházhoz kapcsolódóan valósulnak meg, a beruházásokat 2022 végére szeretnék befejezni.

A korlátozottan nyilvános sajtótájékoztatónak helyet adó Országos Onkológiai Intézet főigazgatója elmondta, intézményükben 436 munkavállalót érint a januári szakdolgozói alapbéremelés. Úgy vélte, ezekekkel a béremelésekkel tovább erősödik a szakdolgozók ágazatban tartása.

(forrás: MTI)

Könyveink