hirdetés
2025. január. 15., szerda - Lóránt, Loránd.
hirdetés

Egyre több a negyven év alatti emlődaganatos beteg

Minél fiatalabb az érintett beteg, a daganat általában annál agresszívebb, írja a Telex a New York Times cikke nyomán.

Forrai Gábor radiológus professzor, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság volt elnöke szerint a jelenségre egyelőre még nincsenek megbízható magyarázatok, csak sejtések.

Vannak kutatások, amelyek szerint az életmód lehet a felelős: a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás, az egészségtelen táplálkozás vagy a hormontartalmú kozmetikumok használata. Ezek mind növelhetik az emlőrák kialakulásának esélyét. Ugyanakkor nem bizonyított, hogy ezek miatt növekszik azon emlőrákos betegek száma, akik még nem töltötték be a negyvenet – mondta a professzor.

Hazánkban az emlőrák továbbra is az egyik vezető daganattípus a felnőtt nők körében: évente közel 8000 páciensnél azonosítják az emlődaganat valamely típusát, és ahogy az óceánon túl, úgy nálunk is növekszik a fiatalabb betegek aránya.

Az 1950-es és 1960-as évek adataihoz képest valóban látszik némi növekedés a fiatal generációk körében. Fiatal mellrákos beteg alatt a szakma a 40 év alatti korosztályt érti – erősítette meg Forrai Gábor.

Az Európai Emlődiagnosztikai Társaság volt elnöke úgy gondolja, a számbeli növekedés egyrészt azzal magyarázható, hogy a fiatalok egyre tudatosabbak, gyakrabban mennek el vizsgálatokra panaszokkal vagy panasz nélkül, emiatt több eset derül ki, mint korábban. Másrészt az orvosi képalkotó eszközök (mammográfia, ultrahang, MR) technológiája is fejlődik, ezáltal évekkel korábban felfedezhetők az elváltozások.

A Breast Cancer Research Foundation (BCRF) tavaly májusi beszámolójában az áll, hogy nagyobb valószínűséggel fordul elő a mellrák agresszív formája, ha fiatal a szervezet. „Minél fiatalabb a szervezet, a daganatok általában annál agresszívabbak, hiszen a daganat sejtjei is fiatalok, aktívak, gyorsabban osztódnak: más a helyzet, ha időskorban, például nyolcvanévesen jelentkezik a rák vagy ha húszévesen” – mondta a radiológus. Ugyanakkor úgy véli, az emlőrákra vonatkozóan ennek egyértelmű kimondásához még további kutatásokra van szükség.

A hazai közvéleményben sokszor felvetődik, hogy a megelőzéshez hozzátartozik a rendszeres önvizsgálat. Forrai Gábor ezzel szemben a nyugati-európai és amerikai álláspontot képviseli, vagyis azt, hogy önmagában az önvizsgálat vagy az orvosi tapintásos vizsgálat nem elég, és nem is tartozik a korszerű módszerek közé.

Az önvizsgálat annyiban megtévesztő, hogy megnyugtathatja a nőt, aki emiatt nem megy el mammográfiás szűrésre, pedig ez szükséges lenne. Ha viszont kitapint valamit a mellében, akkor azt hiheti, hogy daganat, miközben egyszerű jóindulatú folyamatról, cisztáról, fibroadenomáról, masztopátiáról van szó. Az egészséges emlőkben is számos tapintható csomó található, amik a ciklus alatt a hormonszintekkel együtt változhatnak, kialakulhatnak és eltűnhetnek, mivel az emlő egy hormonérzékeny szerv. Az emlő bonyolult szerkezete miatt a daganatokat sokszor nem lehet kitapintani. Negyvenéves kor előtt az egészséges életmóddal tehetünk a megelőzésért – magyarázta a szakértő a Telexnek.

(forrás: Telex)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés