Bárkinél, bármikor diagnosztizálhatják
A Semmelweis Egyetem munkatársainak kutatása szerint felnőttkorban is bármikor, bárkinél felfedezhetik a lisztérzékenységet – írja a Semmelweis Figyelő.
A gluténérzékenység pontos okait még ma sem ismerjük, de abban biztosak a szakértők, hogy a népesség egy része öröklötten hajlamos rá, és náluk megtalálható két sejtfelszíni antigén. Ezek elvileg segítenek megkülönböztetni a saját és idegen alkotórészeket, hogy az immunrendszer megtámadhassa a „betolakodókat”. A gluténérzékenység esetében is ez történik, csak éppen túlreagáltan. Elindul egy autoimmun folyamatot, amelynek eredménye, hogy a beteg vékonybelében lecsökken a bélbolyhok mérete. Ez a tápanyagok súlyosan elégtelen felszívódásához vezethet. A betegséget nehezen ismerik fel, habár a tünetek ismertek,: haspuffadás, hasmenés, emésztési panaszok, fogyás, kimerültség. Sokan ezeket a koruknak vagy rossz táplálkozási szokásaiknak tudják be.
Dr. Juhász Márk, a Semmelweis Egyetem II. Belgyógyászati Klinikájának kutatója és kollégái az elmúlt 11 évben náluk gondozott coeliakiás betegek dokumentációját vizsgálták át.
Kiderült, hogy a lisztérzékenység sokkal több nőt (81 százalék) sújt, mint férfit (19 százalék). Sőt az életkori eloszlás is meglepő eredményeket mutatott, többnyire ugyanis nem gyerekeknél diagnosztizálták, a betegség bármely életkorban előfordulhat, pontosabban a régóta fennálló, esetleg tünetmentes betegséget csak felnőttkorban diagnosztizálják.
„A betegeink többsége egy húszéves intervallumba (26–45 év) tartozik a coeliakia felismerésekor. Látható azonban az is, hogy még 70 év felettieknél is kimutatható aktív, tehát évtizedekig nem diagnosztizált lisztérzékenység” - olvasható a tanulmányban.
A kutatók emiatt javasolják a már diagnosztizált betegek elsőfokú rokonainak azonnali szűrését – idézi javaslatukat a Semmelweis Figyelő.