Álrendőröket, álorvosokat, trükkös tolvajokat fogtak el a fővárosban
Álrendőröket, álorvosokat és trükkös tolvajokat fogtak el a fővárosban - hangzott el a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtótájékoztatóján kedden.
A közelmúltban négyen kerültek előzetes letartóztatásba azért, mert magukat rendőrnek kiadva bejutottak idősek otthonaiba, ahonnan értékeket, ékszereket, pénzt tulajdonítottak el - mondta a BRFK gazdaságvédelmi főosztályának vezetője.
Berár Iván úgy fogalmazott, hogy presztízskérdésként kezelték az ügyet, hiszen az ilyen esetek rombolják leginkább a rendőri fellépésbe vetett bizalmat.
Az elkövetők többnyire arra hivatkozva jutottak be az idős sértettek lakásába, hogy ott korábban bűnözők jártak, ezért szeretnék megszemlélni, lefényképezni a tulajdonos értékeit, és közben lopták meg áldozataikat - mondta a főosztályvezető.
Egy másik elkövetői csoport ellen azért indult eljárás, mert több millió forintot csaltak ki emberektől külföldön megbetegedett szeretteik gyógyítása, hazaszállítása ürügyén. Idén a fővárosban mintegy negyven ilyen jellegű bűncselekmény történt.
Egy harmadik bűnbanda pedig mintegy félszáz sértettet károsított meg úgy, hogy egy motoros speciálisan erre a célra kialakított csizmájával a forgalomban a kiszemelt sofőr autójának kerekét kiszúrta, majd a megállásra kényszerült áldozat értékeit a banda többi tagja ellopta a járműből - mondta Berár Iván.
Berár Iván a sajtótájékoztatón bemutatta a speciálisan kiképzett lábbelit, amelynek orrába egy autógumi kiszúrására alkalmas pengét rögzítettek fémpánttal. Mi több, az elkövetőknek még arra is volt gondjuk, hogy olyan 50-60 év körüli férfiakat válasszanak áldozatul, akik várhatóan hozzáfognak a kerékcseréhez, de a tolvajokat gyalog nem tudják utolérni.
A főosztályvezető kiemelte, hogy a különböző szintű fővárosi rendőri erők, a kerületi kapitányságok, a BRFK és az NNI példás együttműködése eredményezte a tettesek kézre kerítését, akik gátlástalanul igyekeztek visszaélni az idős, védtelen emberek kiszolgáltatottságával, és nem egyszer előzetesen feltérképezték a kiszemelt áldozat vagyoni, családi viszonyait, életmódját, szokásait.
A szakember elővigyázatosságot, körültekintést kért a "szépkorúaktól" annak érekében, hogy minél kevesebben váljanak közülük bűncselekmények áldozatává.