A vakok újra látnak
Csaknem normális látást biztosíthat a vakoknak az új megközelítésű bionikus szem - számolt be a The Daily Telegraph című brit napilap alapján az MTI.
Világszerte keresik a szakemberek annak lehetőségét, hogy a retinába ültetett eszközökkel állítsák helyre az elvesztett látást, így segítsenek vak embereken.
A New York-i Cornell Egyetem kutatói megfejtették, hogyan jutnak el a vizuális jelek az agyba, ami által ugrásszerűen sikerült javítaniuk a retinális implantátumok teljesítményét. A kommunikációs kód tulajdonképpen az elektromos impulzusok meghatározott mintázatát jelenti. Amikor ezt a mintázatot sikerült beilleszteniük az általuk kifejlesztett eszközbe, a teljesen vak, fényérzékeny sejtek nélkül élő egerek látását csaknem a normális szintig sikerült helyreállítani.
Az ellenőrzőtesztek során az állatok képesek voltak szemükkel képeket követni, és arckifejezéseket felismerni. Az eszközből származó elektromos jelekre alapozott képrekonstrukció egy baba arcának felismerhető vonásait mutatta. Ezzel szemben a standard, ma még szokásosan alkalmazott retinaimplantátum, amely nem tartalmazza az új kódolóegységet, világos és sötét pontok zavaros mintázatát adta.
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben ismertetett eredmény a fejlesztők szerint emberek életét megváltoztató retinaimplantátumok készítéséhez vezethet el. A jelenlegi implantátumok közül a legjobbak is igen korlátozott mértékű látást biztosítanak, a páciensek csak fényfoltokat és durván kontrasztos éleket látnak a beültetés után.
Világszerte több mint 20 millió ember vak, vagy vakság által fenyegetett. A természetes fotoreceptorok mesterségessel való pótlása reményt ad a látás bizonyos fokú helyreállítására - írja a The Daily Telegraph.