hirdetés
hirdetés
2025. április. 26., szombat - Ervin.
hirdetés

Táplálkozás

A tápszeres babák könnyen elhíznak

A jóllakottság jeleinek fel nem ismerése csecsemőkben későbbi elhízáshoz vezethet, állapították meg amerikai orvosok.

Az elhízás a fejlett világ minden pontján egyre szélesedő probléma, ezért különösen fontos, hogy már csecsemőkorban törekedjünk a helyes étkezési szokások kialakítására.

A Rutgers University kutatói 96 olyan csecsemő esetében elemezték a táplálás körülményeit, akik anyatejet nem, csak tápszert kaptak. A gyermek otthonában, háromhavonta személyesen követték nyomon az etetés menetét, majd az anya kikérdezése után rendszeresen ellenőrizték a csecsemő testsúlygyarapodását is.

A Journal Nutrition Education and Behaviour című lap május-júniusi számában nyilvánosságra hozott eredmények szerint az élet első, illetve második negyedévében a vizsgált paraméterek (születési súly, nem, etnikai hovatartozás, illetve az anya életkora, iskolázottsága, terhesség előtti testtömegindexe stb.) nem jelezték előre kellő pontossággal a csecsemő gyarapodását, a 6 hónapos kor körül regisztrált napi etetések száma azonban szignifikáns kapcsolatot mutatott a 6 és 12 hónapos kor közötti gyarapodással, illetve túlsúllyal.

Kiderült, hogy azok a csecsemők híztak a legrohamosabb mértékben, akiknek édesanyja nem rendelkezett kellőképpen érzékeny „antennákkal” gyermeke jelzéseinek fogadására, így ők hajlamosabbak voltak akkor is újabb tápszeradagokkal kínálni a gyermeket, amikor ő már minden lehetséges eszközzel igyekezett környezete tudomására hozni, hogy jóllakott.

A kutatók mindazonáltal arra figyelmeztetnek, hogy az utód táplálása természetes ősi anyai ösztön, ezért csak kellően felkészült szakember (nővér, védőnő vagy szociális munkás) vállalkozzon arra, hogy felhívja az újdonsült édesanya figyelmét, hogy a szükségesnél gyakrabban, túlságosan nagy mennyiségű tápszerrel vagy nem megfelelő módszerrel eteti csecsemőjét, illetve nem kellő érzékenységgel reagál a baba jelzéseire.

Dr. Simonfalvi Ildikó

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés