hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés
hirdetés

A diagnózis rák, a halál oka gyakran szívinfarktus

A rák diagnózisa után is a teljes egészség biztosítására kell figyelni – érvelt annak az amerikai kutatócsoportnak a vezetője, amely az Amerikai Rákkutatók Társaságának szerdán véget ért kongresszusán bemutatott tanulmányában azt vizsgálta, milyen betegségben halnak meg a rákbetegek.

Az Egyesült Államokban jelenleg 12 millió ember él, akiknél a rosszindulatú daganatos betegségek valamilyen formájának diagnózisát megállapították. A nyilvántartott betegek kétharmada legalább öt éve él azon kezelések jóvoltából, amelyeket a különböző rákbetegek ellátására alkalmaznak. A kutatók 18 éven keresztül követték 1807 beteg egészségének alakulását. A legtöbben emlőrákban, prosztatarákban, méhnyakrákban, tüdőrákban vagy a vastagbél rosszindulatú daganatában szenvedtek.

A csaknem két évtizedig tartó megfigyelés során 776 beteg halt meg. A halál oka 51 százalékban a daganatos betegség volt, de a csoport 49 százaléka más okból fejezte be életét, a legtöbben valamilyen szív-és érrendszeri esemény következtében. A statisztikai értékelés egyértelműen igazolta, hogy minél tovább túléli a beteg a rosszindulatú betegség végzetesnek tartott diagnózisát, annál nagyobb az esélye annak, hogy valamilyen másfajta betegségben fejezi be az életét.

A diagnózis rák, a halál oka gyakran szívinfarktus

 

"Amikor kiderül valakiről, hogy valamilyen rákban szenved, azonnal elkezdik a leghatásosabbnak ismert kezelést, késedelem nélkül elvégzik a műtétet vagy elindítják a gyógyszerek adását, elindítják a sugárkezelést, de mind az orvosok, mind a betegek a korábbinál is kevesebb figyelmet fordítanak minden más betegség megelőzésére vagy gyógyítására" – hangoztatta Yi Ning professzor, a kutatás vezetője.

A szakemberek azt is kimutatták, hogy a különféle rákbetegségek diagnózisának pillanatában a betegek jelentős hányadának már voltak egyéb, krónikus betegségei is: például magas vérnyomás, vagy cukorbaj. Az utóbbiak ellenőrzése és kezelése a következő időszakban legtöbbször háttérbe szorult.

Dr. Matos Lajos
a szerző cikkei

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés