Törzskartonokból egészségtérkép
Az első, minden lakosra kiterjedő egészségtérkép a törzskartonrendszer bevezetése után, 2019 végére készülhet el – mondta a Magyar Hirlapnak Papp Magor, az Alapellátás-fejlesztési Modellprogram vezetője.
(...) A vizsgálatok nemcsak rávilágítanak az életmódbeli rizikókra és feltérképezik a rejtett betegségeket, de a törzskarton teszi lehetővé azt, hogy egységessé váljon a védőoltások és a családi anamnézisek adatrögzítése is. Ez utóbbi eredményezheti, hogy egyes családi halmozódást mutató betegségeknél személyre szabott szűrési protokollok alakuljanak ki.
– Milyen módszerrel alkották meg a szakmai javaslatot?
– A svájci hozzájárulásból működő modellprogram munkatársai huszonnégyezer felnőtt egészségi állapotát vizsgálták meg, az összegyűlt tapasztalatok alapozták meg az előterjesztést. Az egységes törzskarton előnye, hogy azoknál a gondozott betegeknél is kimutathat új betegségeket, akik rendszeresen járnak háziorvosi vizsgálatra. Biztosítja az utánkövetés lehetőségét is, így aztán nem kallódnak el a kezelésre szoruló páciensek. Például, maradva a cukorbetegségnél, ha egy idős hölgy diabéteszes, de hónapok óta nem jelentkezett a háziorvosánál receptért, akkor erre külön figyelmeztethető akár az orvos, akár a beteg, megelőzve így egy esetleges állapotromlást.(...)
– Van arról becslés, mikorra készülhet el a törzskartonok alapján egy országos, átfogó egészségügyi kép?
– Az első, minden lakosra kiterjedő egészségtérkép 2019 végére készülhet el. Az erről szóló végrehajtási rendelettervezetről a nyáron folyt egyeztetés, az észrevételek alapján hamarosan véglegesíthető lesz.