hirdetés
2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.
hirdetés

4D Anatomy

Az egészségügyben egyedülálló magyar fejlesztés négydimenziós anatómiai térképe elsőként a Semmelweis Egyetem hallgatói számára lesz elérhető.

A 4D Anatomy kizárólag hazai tudásbázisra épülő programja az eddigi kétdimenziós, rajzolt anatómiai atlaszok helyett egy merőben más, műtéti helyzetet szimuláló élményt nyújt a felhasználóknak, nagymértékben megkönnyítve ezzel a tanulási, képzési folyamatokat. A termék az emberi fej és a nyak anatómiáját mutatja be korszakalkotó technikai megoldások révén, egyedülálló precizitással és soha nem látott részletgazdagsággal.

Az elmúlt egy év során elkészült a software térhatású verziója is, amellyel immár 3D televízió készülékeken is tanulmányozható az emberi test.

4D Anatomy2011. év végén a Semmelweis Egyetem és az Epilepsziás Betegekért Alapítvány 198 millió forint támogatást nyert az ’Unikális patológiai preparátumok 4 dimenziós megjelenítése és interaktív tananyagok fejlesztése’ című projekttel. A projekt célja, hogy létrehozzon és alkalmazzon egy olyan e-learning tananyagot, illetve kapcsolódó oktatási módszertant, mely lehetővé teszi a patológiai esetek interaktív térhatású megjelenítését, továbbá egyszerre mutatja be azokat az orvostudomány minden releváns szakterületének nézőpontjából. A 4D Anatomy közreműködésével lehetőség nyílik egy „state of the art” technológiára épülő, a világon egyedülálló oktatóeszköz kifejlesztésére, melynek jelentősége kiemelkedő a ritka, boncteremben kevésbé bemutatható patológiai eseteknél, de bármely témánál fontos szerepet tölthet be az ismeretek önálló elsajátításában.

„A projekt eredményeként a távoktatást/-tanulást (e-learning) is lehetővé tevő, új, ún. 4D-technikával megjelenítendő készítmények körét a Semmelweis Egyetem II.sz. Patológiai Intézetének patológiai múzeumából válogattuk. A preparátumok a különleges tartósítási eljárásnak köszönhetően szárazak, közvetlenül kézbe vehetők, körbevizsgálhatók. A „4D”-technika alkalmazásával pedig ez a körbejárhatóság immár a világhálón is lehetséges lesz. A tény pedig, hogy mindezt egy magyar találmány teszi lehetővé, tovább hirdeti a magyar elme leleményességét, rátermettségét szerte a világon” – mondta el dr. Glasz Tibor, a Semmelweis Egyetem II. Patológiai Intézetének docense.

A projekt egy folyamat kezdete, melynek keretében 20 patológiai esetet dolgoznak fel, támaszkodva a II. Sz. Patológiai Intézetben évek alatt nagy gondossággal elkészített unikális patológiai preparátumokra.

„2011-ben a 4D Anatomy felkérést kapott, hogy részt vegyen Szent László koponya ereklyéjének vizsgálatában a dr. Patonay Lajos a Semmelweis Egyetem anatómusa által vezetett kutatócsoport részeként. A komplex vizsgálat tudományos célja az volt, hogy felmérjük a koponyaereklye állapotát, és a megfelelő adatok összefoglalását követően elkészülhessen egy esetleges arcrekonstrukció. Két napra rendelkezésünkre állt a koponya és sikerült annak minden részét a 4D technológiával beszkennelni, így most már bármikor számítógépes felületen is szemrevételezhető, tanulmányozható ez a ritka lelet. A tavalyi év másik nagy eredményeként jegyezhető, hogy a 4D Anatomy szoftvernek elkészült a térhatású, sztereoszkópiás verziója, melyet jelen projektnyitó rendezvény keretében is bemutattunk” –mondta el Balogh Attila idegsebész, a 4D Anatomy alapítója.

(forrás: Semmelweis Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés