hirdetés
hirdetés
2024. május. 15., szerda - Zsófia, Szonja.
hirdetés

Útban a termonukleáris fúzióhoz

Beláthatatlan távlatok

Június 28-án Moszkvában aláírták a megállapodást az ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – nemzetközi termonukleáris kísérleti reaktor) felépítéséről, a helyszín a franciaországi Cadarache. Ezzel lezárult az évek óta tartó vita, hozzákezdhetnek a beláthatatlan távlatokra biztonságos energiaellátással kecsegtető szabályozott termonukleáris fúzió feltételeinek megteremtéséhez. Ez az energiatermelő folyamat megy végbe a Nap és a többi csillag belsejében.

A szabályozott termonukleáris fúzióban a legkönnyebb elemek atommagjainak összeolvadása során szabadul fel az atommagok energiája. Fúzió csak akkor történik, ha az azonos töltésű, ezért egymást taszító atommagok elég közel kerülnek egymáshoz ahhoz, hogy a rövid hatótávolságú magerők vonzása érvényesülhessen. Ehhez nagyon magas hőmérsékletre, százmillió fokra kell hevíteni az üzemanyagot. A hidrogén nehéz izotópjait (deutérium, trícium) erős mágneses térrel tartják egyben. A ma legsikeresebb berendezéstípus az orosz tudósok által kifejlesztett tokamak; ilyen lesz az ITER is, ebben gyűrű (tórusz) alakú térrészbe zárják a plazmát. (A tokamak betűszó, a berendezés főbb elemeinek orosz nevéből származik.)

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
DR. JÉKI LÁSZLÓ
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés