hirdetés
2024. május. 18., szombat - Erik, Alexandra.

Egészségipar

Féltékeny gyógyszergyártók

Különféle praktikákkal késleltetik a korábbi szabadalomtulajdonosok a generikus gyógyszerek piacra jutását az unióban – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett felméréséből. Brüsszel ugyanakkor arra is rámutat, hogy a gyártók rivalizálása mellett sok tagállamban a szabályozás elégtelensége is hozzájárul az olcsóbb készítmények forgalomba kerülésének elhúzódásához. Az elemzés szerint a piacra dobott új hatóanyagok száma is visszaesett az utóbbi években. A bizottság a közösségi versenyjog szigorúbb kikényszerítésével kíván fellépni azért, hogy a generikus készítmények gyorsabban hozzáférhetővé váljanak az uniós polgárok számára.

Több versenyre és kevesebb bürokratikus akadályra van szükségünk a gyógyszerpiacon – fogalmazott a jelentés eredményei kapcsán Neelie Kroes versenyügyi biztos. Nem fogunk habozni, és trösztellenes eljárást indítunk az olyan esetekben, amikor felmerül a gyanúja, hogy szándékosan késleltetik egy lejárt szabadalmú hatóanyag generikus változatának piacra jutását – szögezte le Kroes.

Az uniós polgárok évente 214 milliárd eurót költenek orvosságokra, ez az EU GDP-jének 2 százalékát teszi ki. A tanulmány szerint 2000 és 2007 között 17 tagállamban átlagosan 7 hónapot kellett várni a szabadalom lejárta után a generikus készítmény piacra jutásáig, ez 20 százalékos pluszkiadást jelentett a fogyasztók számára.

A trösztellenes vizsgálatokkal kapcsolatban a bizottsági dokumentum nevek említése nélkül csupán annyit árult el, hogy több eljárás is folyamatban van. A felméréstől függetlenül ugyanakkor Brüsszel közölte, hogy ilyen jellegű vizsgálat van folyamatban a francia Servier ellen, amely a gyanú szerint megpróbálta megakadályozni egy általa kifejlesztett szívgyógyszer generikus verziójának piacra kerülését. Kroes pedig már korábban, 2008 januárjában végrehajtott rajtaütésszerű vizsgálatokat olyan cégeknél, mint az AstraZeneca, a GlaxoSmithKline vagy a Pfizer. A bizottság ugyanakkor olyan esetek kapcsán is kutakodott, amikor a generikus gyógyszerek gyártói szándékosan vártak saját termékük piacra dobásával, miután a szabadalom korábbi tulajdonosa megvesztegette őket.

Brüsszel szerint a versenyjogi fellépés mellett az egységes közösségi patent bevezetése is nagymértékben gyorsíthatná a generikus készítmények forgalomba kerülését. Jelenleg ugyan a cégek benyújthatják kérelmeiket az Európai Szabadalmi Hivatalhoz (EPO), de annak végső jóváhagyása nem elegendő a tagállami hatóságok pozitív döntése nélkül.

Világgazdaság Online

cimkék

hirdetés

Könyveink