hirdetés
hirdetés
2024. május. 14., kedd - Bonifác.
hirdetés

Egyedül vagyunk a Naprendszerben?

Felfedezték a Föld nagytestvérét – jelentették be június közepén amerikai csillagászok. A testvér a világegyetem méreteit tekintve mindössze 15 fényévre van tőlünk. Napjainkig nagyjából 150 idegen, nem a mi Naprendszerünkben keringő bolygót ismerünk, közülük ez az első, Földhöz hasonló. A korábban megismertek mind hatalmas gázbolygók voltak, olyanok, mint a mi Jupiterünk.

Az első idegen bolygót, az első exobolygót 1995. októberben fedezték fel. Az első idegen naprendszert 1999-ben találták meg – ez legalább három bolygóból áll. Az exobolygók felfedezése igazolta azt a régi várakozást, hogy Naprendszerünk nem egyedülálló képződmény a világegyetemben, hanem létezik hasonló rendszerek sokasága. A becslések szerint egyedül a mi galaxisunkban, a Tejútban 10 milliárd bolygó lehet, a csillagok 10 százaléka körül keringhetnek bolygók. Kezdetben

csak nagytömegű bolygókat

sikerült megtalálni, a felfedezések döntő részéhez ugyanis közvetett megfigyelés vezetett és vezet el ma is. Egy nagytömegű bolygó hatással van csillagának mozgására, páros táncot járnak, ezért a csillag hozzánk, megfigyelőkhöz képest hol távolodik, hol közeledik. Ennek megfelelően változik kisugárzott fényének színképe is; a változásából kiszámítható a bolygó tömege, pályája, távolsága a központi csillagától.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
DR. JÉKI LÁSZLÓ
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés